Muzyczne oblicza Jerozolimy
2017-06-23 08:55:26

Już w najbliższą niedzielę krakowski Kazimierz zabrzmi dźwiękami synagog, ulic, scen koncertowych i klubów Jerozolimy. W muzyczną atmosferę „Złotego Miasta” wprowadzi słuchaczy koncert kantorów Tzudika Greenwalda, Berela Tzukera i Moshe Fishela, którym towarzyszył będzie chór Kolot Min Hashamayim pod dyrekcją Rafaela Bitona, a akompaniował będzie pianista Menachem Bristowski. Doświadczenia ostatnich lat każą zakładać, że koncert inauguracyjny będzie porywającą odsłoną „niebiańskiej Jerozolimy”.

W ramach Festiwalu odbędą się też koncerty muzyki Bliskiego i Dalekiego Wschodu. To rzadka okazja usłyszenia na żywo tradycyjnej muzyki Żydów z Iraku, Etiopii czy Maroka prezentowanej w nowoczesnej aranżacji muzycznej. Reprezentantami kultury muzycznej wymienionych krajów będą Dudu Tassa & The Kuwaitis, Gili Yalo i Neta Elkayam z zespołem. Z kolei inny izraelski muzyk Shye Ben Tzur pojawi się na estradzie u boku hinduskiej grupy The Rajasthan Express. Wszystkie koncerty stanowią zaproszenie do świata Orientu z jego odrębną muzyczną wyobraźnią, powtarzalnymi formułami melodycznymi, wyrazistą rytmiką i uwodzącym brzmieniem tradycyjnych melodii w ich oryginalnym wykonaniu.

Prawdopodobnie wielu zaskoczy obecność oberka, krakowiaka, kujawiaka czy polki w repertuarze koncertu grupy Veretski Pass. Jej członkowie zaprezentują efekty swoich wieloletnich badań prowadzonych w ramach projektu „Polin”. Tylko... zaraz, zaraz – co łączy polską muzykę ludową z przewodnim motywem Festiwalu – Jerozolimą? Odpowiedź kryje się w „Di Jidisze Neszome”, „żydowskiej duszy” która do Kraju Izraela przemyciła polski repertuar muzyczny. Nie przypadkiem wystawianą chociażby w przedwojennym Teatrze Gimplów operetkę o tym tytule otwierał... mazur! Ten projekt zasługuje na uznanie nie tylko jako wydarzenie artystyczne. Powinien też skłonić do refleksji polskich i żydowskich słuchaczy, przed którymi – w bardzo oryginalny sposób – odkrywa wspólną część ich dziedzictwa kulturowego.

Wśród polskich wykonawców pojawi się Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Jej członkowie, grający głównie na instrumentach dętych, imponują swoim zapałem, pasją, energią i – przewyższającą niejeden zespół symfoniczny – precyzją wykonawstwa muzycznego. Uczestniczki ubiegłorocznych warsztatów klezmerskich Zofia Wydra, Oksana Balatsko i Małgorzata Spiechlanin wspólnie z ich nauczycielkami Deborą Strauss i Sanne Möricke oraz kantorem Jeffem Warschauerem wystąpią jako Klezmer Small Stars. Jak co roku w ostatnią festiwalową niedzielę na scenie Synagogi Tempel pojawi się też Leopold Kozłowski i przyjaciele.

Dopełnieniem muzycznego obrazu Jerozolimy będzie jej teraźniejszość i nowoczesność. Usłyszymy Paula Shapiro z jego jazzowymi, soulowymi czy utrzymanymi w stylistyce R&B opracowaniami tradycyjnych melodii żydowskich. Reprezentantem awangardy muzycznej, eksperymentującym z niekonwencjonalnym brzmieniem, będzie młody pianista i kompozytor Nitai Hershkovits. Festiwalowa publiczność będzie miała również okazję odprężenia się przy klubowej muzyce wokalistki ADI czy repertuarze duetu REO nawiązującym do stylistyki muzyki elektronicznej lat 60- i 70-tych.

Zainteresowanych odsyłam do youtubowego kanału Festiwalu Kultury Żydowskiej, gdzie organizatorzy zamieścili krótki przegląd festiwalowych atrakcji muzycznych (JewishFestivalKrakow). Do zobaczenia w tym roku w krakowskiej Jerozolimie!

 

Sylwia Jakubczyk-Ślęczka

 

27. Festiwal Kultury Żydowskiej

24.06.-02.07.2017 Kraków


Więcej:
Opowieści Hoffmanna na scenie Opery Krakowskiej2017-06-08 18:42:41Offenbach, autor ponad stu operetek, przez całe pracowite życie marzył o stworzeniu opery, która wyniesie go w rejony sztuki wysokiej.
Koncert oratoryjny w Filharmonii Krakowskiej2017-06-08 18:38:06W piątek wieczór Marc Tardue wystąpi w Filharmonii Krakowskej, a pod jego batutą zabrzmi Missa Solemnic Ludwiga van Beethovena.
ICE Classic: Diana Damrau już w najbliższą środę!2017-05-23 18:27:41Wieczór 24 maja w ICE Kraków upłynie przy dźwiękach największych dzieł operowych w gwiazdorskim wykonaniu. Zabrzmią najpiękniejsze arie i duety autorstwa kluczowych kompozytorów epoki - między innymi, Messeneta, Wagnera, Verdiego czy Belliniego - a na scenie pojawi się Diana Damrau
Już dziś startuje jubileuszowy 10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!2017-05-17 08:17:56Od 17 do 23 maja 2017 Kraków stanie się światową stolicą muzyki filmowej
Teraz Ada Sari w Nowym Sączu!2017-05-09 20:35:50Osobistości świata opery, wybitni muzycy, znani śpiewacy, pedagodzy i młodzi adepci sztuki wokalnej z 17 krajów przyjadą do Nowego Sącza za sprawą rozpoczynającego się 12 maja 2017 roku XIX Międzynarodowego Festiwalu i XVII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
14. Festiwal Misteria Paschalia czas zainaugurować!2017-04-10 09:41:45Cztery światowe premiery, trzy polskie prawykonania, blisko dwustu sześćdziesięciu artystów z trzynastu krajów świata, dwanaście zespołów, trzydzieści cztery utwory, a to wszystko podczas jedenastu koncertów – już w najbliższy poniedziałek (10 kwietnia) w Krakowie rozpoczyna się 14
Opera Rara festiwalowo2017-01-18 10:22:14Nowy rok, nowe możliwości. Przez prawie miesiąc będziemy delektować się wydarzeniami pod szyldem Opery Rary w nowej, festiwalowej odsłonie
Cracovia Danza w teatrze Variete2016-09-27 09:22:18Alla Polacca - spektakl będący hitem wyjazdowym Baletu Cracovia Danza zostanie pokazany w Krakowie, w teatrze Variete, 27 września o godz. 19.30. Będzie to podróż po legendarnej Polsce pełnej tańców, zwyczajów, opowieści i przapięknych kostiumów.
ICE Classic: Edita Gruberova w Krakowie2016-09-20 10:00:11Już w najbliższy wtorek stolicę Małopolski odwiedzi królowa belcanto, słowacka diva operowa Edita Gruberova! Specjalnie dla krakowskiej publiczności zaśpiewa także jedną z najsłynniejszych i najtrudniejszych arii włoskich „Casta Diva”.
Orkiestrownik - Nowoczesna aplikacja mobilna2016-09-15 08:03:51Na wczorajszej konferencji prasowej w Instytucie Muzyki i Tańca zaprezentowano stworzoną przez IMIT zupełnie niezwykłą, innowacyjną, mobilną aplikację edukacyjną noszącą nazwę ORKIESTROWNIK. Od dziś jest ona bezpłatnie dostępna do pobrania