CE Classic: Kent Nagano w Krakowskim Centrum Kongresowzm ICE
2018-07-17 08:02:12

Już w najbliższą środę Centrum Kongresowym ICE Kraków wielkie muzyczne wydarzenie. Na jednej scenie wystąpią: zdobywca trzech nagród Grammy Kent Nagano, soliści – gwiazdy Metropolitan Opera oraz słynna kanadyjska Orchestre symphonique de Montréal. 

A wszystko to w ramach ostatniego w tym roku koncertu w cyklu ICE Classic!

 

W roku 2018 świętujemy 85 urodziny Krzysztofa Pendereckiego: świat muzyki składa wielki hołd artyście w postaci koncertów – od Montrealu, Nowego Jorku i Krakowa, aż po Salzburg. Kulminacyjnym momentem w krakowskim cyklu ICE Classic będzie wykonanie Pasji według św. Łukasza przez słynną montrealską orkiestrę pod batutą znakomitego dyrygenta, zdobywcy trzech nagród Grammy Kenta Nagano. Monumentalne wykonanie dopełnią wybitni soliści: Sarah Wegener (sopran), Lucas Meachem (baryton), Matthew Rose (bas), Sławomir Holland (narrator) oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod przewodnictwem Teresy Majki-Pacanek wraz z Warszawskim Chórem Chłopięcym prowadzonym przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. 

 

„Nie mam żadnej wątpliwości, że kolejne spotkanie Orkiestry Symfonicznej Montrealu z Krzysztofem Pendereckim będzie wydarzeniem niezwykłym. To nie tylko oczywista promocja wielkiej postaci polskiej  kultury, ale także jedyny taki koncert w Polsce – tuż przed uroczystą inauguracją renomowanego festiwalu w Salzburgu. To dla mnie osobiście także wielkie spełnienie, konsekwencja lat współpracy i budowania pozycji Krakowa w międzynarodowym obiegu dzieł i sieci artystycznej współpracy. Naszą wspólną ambicją jest tworzyć takie sytuacje, w których dochodzi do autentycznego spotkania artystów z różnych kręgów kulturowych wykonujących razem arcydzieła światowej literatury muzycznej. Ponieważ zarówno w Krakowie, jak i w Salzburgu wystąpią także polscy artyści i polskie chóry – jest to także znakomita promocja naszej sceny artystycznej, a przy okazji nowe szanse na nawiązanie artystycznych więzi z europejskimi i światowymi centrami kultury.” – podkreśla Izabela Helbin – dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

 

Pasja według Św. Łukasza mistrza Krzysztofa Pendereckiego jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. Łączy nowoczesne środki muzyczne z sakralną formą, nie unika też nawiązań do twórczości Johanna Sebastiana Bacha. Łacińskie teksty, ćwierćtonowe arie, ogromny skład wykonawczy w niezwykły sposób wzmacniają siłę przekazu utworu. Dzieło powstało z okazji 700-lecia katedry w Münster, w której też 30 marca 1966 roku odbyło się jego prawykonanie pod dyrekcją Henryka Czyża. Utwór, pisany także z myślą o Milenium chrztu Polski przypadającym właśnie na 1966 rok, wykonano po raz pierwszy przed polską publicznością 22 kwietnia 1966 roku w Filharmonii Krakowskiej; 10 czerwca tego samego roku zagościł na dziedzińcu Zamku na Wawelu, zaś 24 września Pasję zaprezentowano podczas festiwalu „Warszawska Jesień”. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych polskich wykonań był udział Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej prowadzonych przez Henryka Czyża. Kompozytor zadedykował dzieło swojej żonie – Elżbiecie Pendereckiej. 

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe po raz drugi współorganizuje Pasję Pendereckiego. Jako wyrafinowany spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny w 2012 roku (31 marca i 1 kwietnia) w Alvernia Studios pod Krakowem zapowiadała niezwykły nastrój festiwalu Misteria Paschalia. W tym roku tuż po krakowskim koncercie artyści wykonają dzieło również podczas słynnego Salzburger Festspiele. W obu przypadkach jedno z najsłynniejszych dzieł pasyjnych wszech czasów zabrzmi pod batutą dyrygenta roku 2016 i 2017 (według ECHO Magazine). Kent Nagano na co dzień występuje w Elbphilharmonie w Hamburgu oraz w Maison Symphonique w Montrealu. „Do dziś to wielkie dzieło nie straciło nic ze swej intensywności, mocy i głęboko poruszającej estetyki” – mówi o Pasji wg św. Łukasza Nagano w wywiadzie dla salzburskiego festiwalu. 

Wśród solistów krakowskiego koncertu znalazły się gwiazdy Metropolitan Opera, a zarazem laureaci nagród Grammy: Lucas Meachem oraz Matthew Rose. Niemiecko-brytyjska sopranistka Sarah Wegener regularnie współpracuje m.in. z Philippem Herreweghem, Thomasem Hengelbrockiem czy Friederem Berniusem. Maestro Krzysztof Penderecki zaprosił do współpracy także Sławomira Hollanda, który oprócz pięćdziesiątki ról w dorobku teatralnym wziął udział w ponad stu produkcjach filmowych i serialowych, współpracując m.in. z Agnieszką Holland, Stevenem Spielbergiem i Andrzejem Wajdą. Wystąpi również znany z wykonań dzieł Krzysztofa Pendereckiego Chór Filharmonii Krakowskiej, a także Warszawski Chór Chłopięcy, który współpracował z takimi mistrzami batuty, jak Antoni Wit, Kazimierz Kord czy Yoav Talmi. 

Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją Kenta Nagano jest wielką promocją polskiej kultury. To jedyny taki koncert Orchestre symphonique de Montréal w Polsce – i wielka atrakcja dla każdego melomana! Czekamy z niecierpliwością na pierwsze dźwięki, jakie rozlegną się 18 lipca w sali im. Krzysztofa Pendereckiego w ICE Kraków. 

 

Na koncert zaprasza Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.Więcej:
Wawel o zmierzchu po raz jedenasty!2018-07-06 21:45:03Miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności.
14. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie 2018-07-04 08:28:2911 dni i 11 koncertów wypełnionych wielkimi dziełami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Pawła Łukaszewskiego, a także utwory zagranicznych twórców inspirowane Polską – tak zapowiada się 14. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej.
Spektakularna inauguracja Festiwalu Muzyki Filmowej2018-05-30 12:49:34Od bluesa, poprzez psychodeliczne, rockowe nuty, na niesamowitej poezji dnia codziennego kończąc. W trakcie 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zabieramy gości na cztery spotkania z muzyką młodych, twórców.
Organy na cztery ręce2018-04-15 21:19:48Do 21 kwietnia w Nowym Sączu trwa I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych PER ORGANO A QUATTRO MANI.
Vanitas, czyli siła muzyki o stracie. Autorski przewodnik po głównym paśmie Festiwalu Misteria Paschalia2018-03-26 12:21:58Vanitas – główne pasmo tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia – prezentuje muzykę od angielskiego renesansu aż po wielkie oratoryjne dzieła XVIII-wieczne, sięgając zarówno po natchnione utwory religijne, pełne żałości lamenty, jak i kompozycje świeckie.
Muzyka dawna w pytaniach i odpowiedziach. Wydarzenia towarzyszące Festiwalu Misteria Paschalia 20182018-03-26 11:59:03o co w klasztorze karcer? Dlaczego pochodzący z XIV wieku kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wciąż pozostaje nieukończony? Co na protestanckim dworze Elżbiety I robił katolicki kompozytor William Byrd? Co wspólnego miały ze sobą dwory w Londynie, Rzymie i Krakowie?
Opera Rara ze smakiem -- najpyszniejszy artystyczny pomysł na karnawał 20182018-01-15 13:14:41W ramach cyklu Opera Rara ze smakiem o związkach sztuki, muzyki i kuchni porozmawiają m.in. Tessa Capponi Borawska, Marek Bieńczyk, Wojciech Nowicki, Bartek Kieżun, Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Pierwsze spotkanie już 20 stycznia! Zachęcamy i zapraszamy: otwórzmy się wspólnie na nowe doz
50-lecie kina Kijw.Centrum2017-10-20 08:30:32Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w urodzinach kina Kijów.Centrum! Program zapowiada się wybornie!
Bokun/Kościuszko plays Kościuszko: 12 października Filharmonia Krakowska 2017-10-10 09:25:21Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun, – dwóch wspaniałych muzyków wystąpi w Filharmonii Krakowskiej w czwartek (12 października) o godz. 20:30. Koncert objęło patronatem UNESCO!
Sacrum Profanum 20172017-09-26 18:45:31Festiwal Sacrum Profanum rozpocznie się 26 września. Przez sześć dni muzyka współczesna opanuje Kraków. Ale Sacrum Profanum, dzięki transmisjom i książce „Wszystko jest ważne”, trafi także bezpośrednio do obiorców w całej Polsce.