Andrzej Czajkowski in memoriam
2010-11-06 09:59:49

  Polska Muza patronuje 6. Festiwalowi Muzyki Polskiej  

Andrzej CzajkowskiZ Piotrem Czajkowskim spokrewniony nie był. Zresztą naprawdę nazywał się Robert Andrzej Krauthammer. Nowe nazwisko dostał wraz z nowym życiem, uciekając z Getta Warszawskiego. Uciekał razem z babcią – mama została i zginęła w Treblince. Przed wojną zdążyła dać synowi parę lekcji gry na fortepianie. Po wojnie dostał się do Konserwatorium Paryskiego, potem do klasy fortepianu i kompozycji Akademii Warszawskiej, na koniec odbył studia pianistyczne w Brukseli i konsultacje u Nadii Boulanger. Gdy miał 20 lat spróbował swoich sił w V Konkursie Chopinowski. Był ósmy (przegrał m. in. z Harasiewiczem i Ashkenazym), ale zauważył go Artur Rubinstein i zaprosił na Konkurs im. Królowej Elżbiety. Tam poszło lepiej – trzecia nagroda i propozycje koncertowe z całego świata. W wieku 25 lat wybrał swoją nową ojczyznę - była nią Anglia. Tam żył, tworzył, chodził do teatru i umarł w 1982 r. Dziś miałby 75 lat.

Andrzej Czajkowski, Fot. Sophie Baker, źródło: andretchaikowsky.com

Zgodnie z testamentem jego ciało po śmierci miało zostać użyte do celów naukowych, a czaszka przekazana jako rekwizyt do przedstawień Hamleta Królewskiemu Towarzystwu Szekspirowskiemu. Ciało strawione chorobą nowotworową nie mogło spełnić ostatniej woli swego właściciela. Natomiast czaszka, nie bez kontrowersji, usłyszała już kilka hamletowskich „być czy nie być”.

Za życia znany był przede wszystkim jako pianista, charyzmatyczny i bezkompromisowy - nigdy nie zgodził się zagrać utworu Piotra Czajkowskiego. Koncertował z najlepszymi orkiestrami świata. Posiadał niesamowitą pamięć – potrafił nauczyć się koncertu w jeden dzień. Jako kompozytor napisał niewiele, kilkanaście utworów, lecz podobno komponowanie było jego prawdziwą pasją. Dawało szansę wypowiedzenie siebie i swojego bólu, strachu, samotności - tego, co medycyna nazywa „syndromem ocalałego”. Dzisiaj mamy okazję poznać jego twórczość kameralną i pieśniową.

Inwencje na fortepian są cyklem dziesięciu muzycznych portretów przyjaciół kompozytora. Trio notturno to „studium kontrastu” – posiada 2 części należące do przeciwnych biegunów muzycznych. W Siedmiu sonetach Szekspira na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa partia fortepianu, z kolei jednoczęściowa Sonata na klarnet i fortepian oraz II Kwartet smyczkowy, z passacaglią jako częścią środkową, są przykładami doskonałości rzemiosła kompozytora.

Wykonawcami koncertu, który odbędzie sie o godzinie 17 w Auli Collegium Novum UJ, będą: Maciej Grzybowski (fortepian, popularyzator twórczości Andrzeja Czajkowskiego), Urszula Kryger (mezzosopran), Jakub Jakowicz (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Krzysztof Zbijowski (klarnet) oraz Meccore String Quartet.

Małgorzata Czech


Więcej:
CE Classic: Kent Nagano w Krakowskim Centrum Kongresowzm ICE2018-07-17 08:02:12Już w najbliższą środę Centrum Kongresowym ICE Kraków wielkie muzyczne wydarzenie. Na jednej scenie wystąpią: zdobywca trzech nagród Grammy Kent Nagano, soliści – gwiazdy Metropolitan Opera oraz słynna kanadyjska Orchestre symphonique de Montréal.
Wawel o zmierzchu po raz jedenasty!2018-07-06 21:45:03Miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności.
14. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie 2018-07-04 08:28:2911 dni i 11 koncertów wypełnionych wielkimi dziełami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Pawła Łukaszewskiego, a także utwory zagranicznych twórców inspirowane Polską – tak zapowiada się 14. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej.
Spektakularna inauguracja Festiwalu Muzyki Filmowej2018-05-30 12:49:34Od bluesa, poprzez psychodeliczne, rockowe nuty, na niesamowitej poezji dnia codziennego kończąc. W trakcie 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zabieramy gości na cztery spotkania z muzyką młodych, twórców.
Organy na cztery ręce2018-04-15 21:19:48Do 21 kwietnia w Nowym Sączu trwa I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych PER ORGANO A QUATTRO MANI.
Vanitas, czyli siła muzyki o stracie. Autorski przewodnik po głównym paśmie Festiwalu Misteria Paschalia2018-03-26 12:21:58Vanitas – główne pasmo tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia – prezentuje muzykę od angielskiego renesansu aż po wielkie oratoryjne dzieła XVIII-wieczne, sięgając zarówno po natchnione utwory religijne, pełne żałości lamenty, jak i kompozycje świeckie.
Muzyka dawna w pytaniach i odpowiedziach. Wydarzenia towarzyszące Festiwalu Misteria Paschalia 20182018-03-26 11:59:03o co w klasztorze karcer? Dlaczego pochodzący z XIV wieku kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wciąż pozostaje nieukończony? Co na protestanckim dworze Elżbiety I robił katolicki kompozytor William Byrd? Co wspólnego miały ze sobą dwory w Londynie, Rzymie i Krakowie?
Opera Rara ze smakiem -- najpyszniejszy artystyczny pomysł na karnawał 20182018-01-15 13:14:41W ramach cyklu Opera Rara ze smakiem o związkach sztuki, muzyki i kuchni porozmawiają m.in. Tessa Capponi Borawska, Marek Bieńczyk, Wojciech Nowicki, Bartek Kieżun, Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Pierwsze spotkanie już 20 stycznia! Zachęcamy i zapraszamy: otwórzmy się wspólnie na nowe doz
50-lecie kina Kijw.Centrum2017-10-20 08:30:32Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w urodzinach kina Kijów.Centrum! Program zapowiada się wybornie!
Bokun/Kościuszko plays Kościuszko: 12 października Filharmonia Krakowska 2017-10-10 09:25:21Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun, – dwóch wspaniałych muzyków wystąpi w Filharmonii Krakowskiej w czwartek (12 października) o godz. 20:30. Koncert objęło patronatem UNESCO!