Andrzej Czajkowski in memoriam
2010-11-06 09:59:49

  Polska Muza patronuje 6. Festiwalowi Muzyki Polskiej  

Andrzej CzajkowskiZ Piotrem Czajkowskim spokrewniony nie był. Zresztą naprawdę nazywał się Robert Andrzej Krauthammer. Nowe nazwisko dostał wraz z nowym życiem, uciekając z Getta Warszawskiego. Uciekał razem z babcią – mama została i zginęła w Treblince. Przed wojną zdążyła dać synowi parę lekcji gry na fortepianie. Po wojnie dostał się do Konserwatorium Paryskiego, potem do klasy fortepianu i kompozycji Akademii Warszawskiej, na koniec odbył studia pianistyczne w Brukseli i konsultacje u Nadii Boulanger. Gdy miał 20 lat spróbował swoich sił w V Konkursie Chopinowski. Był ósmy (przegrał m. in. z Harasiewiczem i Ashkenazym), ale zauważył go Artur Rubinstein i zaprosił na Konkurs im. Królowej Elżbiety. Tam poszło lepiej – trzecia nagroda i propozycje koncertowe z całego świata. W wieku 25 lat wybrał swoją nową ojczyznę - była nią Anglia. Tam żył, tworzył, chodził do teatru i umarł w 1982 r. Dziś miałby 75 lat.

Andrzej Czajkowski, Fot. Sophie Baker, źródło: andretchaikowsky.com

Zgodnie z testamentem jego ciało po śmierci miało zostać użyte do celów naukowych, a czaszka przekazana jako rekwizyt do przedstawień Hamleta Królewskiemu Towarzystwu Szekspirowskiemu. Ciało strawione chorobą nowotworową nie mogło spełnić ostatniej woli swego właściciela. Natomiast czaszka, nie bez kontrowersji, usłyszała już kilka hamletowskich „być czy nie być”.

Za życia znany był przede wszystkim jako pianista, charyzmatyczny i bezkompromisowy - nigdy nie zgodził się zagrać utworu Piotra Czajkowskiego. Koncertował z najlepszymi orkiestrami świata. Posiadał niesamowitą pamięć – potrafił nauczyć się koncertu w jeden dzień. Jako kompozytor napisał niewiele, kilkanaście utworów, lecz podobno komponowanie było jego prawdziwą pasją. Dawało szansę wypowiedzenie siebie i swojego bólu, strachu, samotności - tego, co medycyna nazywa „syndromem ocalałego”. Dzisiaj mamy okazję poznać jego twórczość kameralną i pieśniową.

Inwencje na fortepian są cyklem dziesięciu muzycznych portretów przyjaciół kompozytora. Trio notturno to „studium kontrastu” – posiada 2 części należące do przeciwnych biegunów muzycznych. W Siedmiu sonetach Szekspira na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa partia fortepianu, z kolei jednoczęściowa Sonata na klarnet i fortepian oraz II Kwartet smyczkowy, z passacaglią jako częścią środkową, są przykładami doskonałości rzemiosła kompozytora.

Wykonawcami koncertu, który odbędzie sie o godzinie 17 w Auli Collegium Novum UJ, będą: Maciej Grzybowski (fortepian, popularyzator twórczości Andrzeja Czajkowskiego), Urszula Kryger (mezzosopran), Jakub Jakowicz (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Krzysztof Zbijowski (klarnet) oraz Meccore String Quartet.

Małgorzata Czech


Więcej:
Opera Rara festiwalowo2017-01-18 10:22:14Nowy rok, nowe możliwości. Przez prawie miesiąc będziemy delektować się wydarzeniami pod szyldem Opery Rary w nowej, festiwalowej odsłonie
Cracovia Danza w teatrze Variete2016-09-27 09:22:18Alla Polacca - spektakl będący hitem wyjazdowym Baletu Cracovia Danza zostanie pokazany w Krakowie, w teatrze Variete, 27 września o godz. 19.30. Będzie to podróż po legendarnej Polsce pełnej tańców, zwyczajów, opowieści i przapięknych kostiumów.
ICE Classic: Edita Gruberova w Krakowie2016-09-20 10:00:11Już w najbliższy wtorek stolicę Małopolski odwiedzi królowa belcanto, słowacka diva operowa Edita Gruberova! Specjalnie dla krakowskiej publiczności zaśpiewa także jedną z najsłynniejszych i najtrudniejszych arii włoskich „Casta Diva”.
Orkiestrownik - Nowoczesna aplikacja mobilna2016-09-15 08:03:51Na wczorajszej konferencji prasowej w Instytucie Muzyki i Tańca zaprezentowano stworzoną przez IMIT zupełnie niezwykłą, innowacyjną, mobilną aplikację edukacyjną noszącą nazwę ORKIESTROWNIK. Od dziś jest ona bezpłatnie dostępna do pobrania
Cracovia Danza w Variete!2016-09-08 08:00:07Już w poniedziałek, 19 września, o godz. 19.30, na scenie teatru Variete (Kraków, ul. Grzegórzecka 71), wystawiony zostanie "Taneczny świat Chopina", spektakl Baletu Cracovia Danza od wielu lat prezentowany z wielkimi sukcesami w Polsce i zagranicą.
XXIV Festiwal Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu 20162016-08-19 17:19:40Program koncertowy zapowiada się wyśmienicie: Przede wszystkim dwa koncerty z Marcelem Pérèsem: poniedziałkowy, na którym wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice – Camerata Silesia wykonana zostanie kompozycja Pérèsa Missa Ex Tempore, zaś wtorkowy koncert zatytułowany Voie des song
Cracovia Danza - Kraków tańczy2016-08-03 06:40:03Rysza 17. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Przez sześć festiwalowych dni Kraków zamieni się w wielką salę balową. Będą spektakle, pokazy, spotkania, warsztaty, słowem wiele atrakcji i to w międzynarodowej obsadzie.
Muzyczny Wawel, o zmierzchu2016-07-15 09:38:20Mozart ze stukotem kopyt końskich? Chopin w towarzystwie śpiewających ptaków?. Festiwal „Wawel o zmierzchu” trwa. Wszystko o koncertach w miejscu, gdzie utwory brzmią bardziej wzruszająco, a dźwięki miasta stają się kontrapunktem do muzyki.
Festiwal Muzyki Polskiej nadchodzi2016-07-05 07:19:398 lipca rozpocznie się 12. Festiwal Muzyki Polskiej. Głównymi wydarzeniami tegorocznej edycji będą trzy koncerty z muzyką F. Chopina, J. M. K. Poniatowskiego i H. M. Góreckiego.
Małopolska Akademia Talentów 2016-06-27 21:31:33Już po raz drugi w malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego będzie odbywać się wyjątkowe wydarzenie w krajobrazie muzycznym województwa – Małopolska Akademia Talentów. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie festiwal, który odbędzie się...