Andrzej Czajkowski in memoriam
2010-11-06 09:59:49

  Polska Muza patronuje 6. Festiwalowi Muzyki Polskiej  

Andrzej CzajkowskiZ Piotrem Czajkowskim spokrewniony nie był. Zresztą naprawdę nazywał się Robert Andrzej Krauthammer. Nowe nazwisko dostał wraz z nowym życiem, uciekając z Getta Warszawskiego. Uciekał razem z babcią – mama została i zginęła w Treblince. Przed wojną zdążyła dać synowi parę lekcji gry na fortepianie. Po wojnie dostał się do Konserwatorium Paryskiego, potem do klasy fortepianu i kompozycji Akademii Warszawskiej, na koniec odbył studia pianistyczne w Brukseli i konsultacje u Nadii Boulanger. Gdy miał 20 lat spróbował swoich sił w V Konkursie Chopinowski. Był ósmy (przegrał m. in. z Harasiewiczem i Ashkenazym), ale zauważył go Artur Rubinstein i zaprosił na Konkurs im. Królowej Elżbiety. Tam poszło lepiej – trzecia nagroda i propozycje koncertowe z całego świata. W wieku 25 lat wybrał swoją nową ojczyznę - była nią Anglia. Tam żył, tworzył, chodził do teatru i umarł w 1982 r. Dziś miałby 75 lat.

Andrzej Czajkowski, Fot. Sophie Baker, źródło: andretchaikowsky.com

Zgodnie z testamentem jego ciało po śmierci miało zostać użyte do celów naukowych, a czaszka przekazana jako rekwizyt do przedstawień Hamleta Królewskiemu Towarzystwu Szekspirowskiemu. Ciało strawione chorobą nowotworową nie mogło spełnić ostatniej woli swego właściciela. Natomiast czaszka, nie bez kontrowersji, usłyszała już kilka hamletowskich „być czy nie być”.

Za życia znany był przede wszystkim jako pianista, charyzmatyczny i bezkompromisowy - nigdy nie zgodził się zagrać utworu Piotra Czajkowskiego. Koncertował z najlepszymi orkiestrami świata. Posiadał niesamowitą pamięć – potrafił nauczyć się koncertu w jeden dzień. Jako kompozytor napisał niewiele, kilkanaście utworów, lecz podobno komponowanie było jego prawdziwą pasją. Dawało szansę wypowiedzenie siebie i swojego bólu, strachu, samotności - tego, co medycyna nazywa „syndromem ocalałego”. Dzisiaj mamy okazję poznać jego twórczość kameralną i pieśniową.

Inwencje na fortepian są cyklem dziesięciu muzycznych portretów przyjaciół kompozytora. Trio notturno to „studium kontrastu” – posiada 2 części należące do przeciwnych biegunów muzycznych. W Siedmiu sonetach Szekspira na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa partia fortepianu, z kolei jednoczęściowa Sonata na klarnet i fortepian oraz II Kwartet smyczkowy, z passacaglią jako częścią środkową, są przykładami doskonałości rzemiosła kompozytora.

Wykonawcami koncertu, który odbędzie sie o godzinie 17 w Auli Collegium Novum UJ, będą: Maciej Grzybowski (fortepian, popularyzator twórczości Andrzeja Czajkowskiego), Urszula Kryger (mezzosopran), Jakub Jakowicz (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Krzysztof Zbijowski (klarnet) oraz Meccore String Quartet.

Małgorzata Czech


Więcej:
Opera Rara ze smakiem -- najpyszniejszy artystyczny pomysł na karnawał 20182018-01-15 13:14:41W ramach cyklu Opera Rara ze smakiem o związkach sztuki, muzyki i kuchni porozmawiają m.in. Tessa Capponi Borawska, Marek Bieńczyk, Wojciech Nowicki, Bartek Kieżun, Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Pierwsze spotkanie już 20 stycznia! Zachęcamy i zapraszamy: otwórzmy się wspólnie na nowe doz
50-lecie kina Kijw.Centrum2017-10-20 08:30:32Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w urodzinach kina Kijów.Centrum! Program zapowiada się wybornie!
Bokun/Kościuszko plays Kościuszko: 12 października Filharmonia Krakowska 2017-10-10 09:25:21Jakub Kościuszko i Jan Jakub Bokun, – dwóch wspaniałych muzyków wystąpi w Filharmonii Krakowskiej w czwartek (12 października) o godz. 20:30. Koncert objęło patronatem UNESCO!
Sacrum Profanum 20172017-09-26 18:45:31Festiwal Sacrum Profanum rozpocznie się 26 września. Przez sześć dni muzyka współczesna opanuje Kraków. Ale Sacrum Profanum, dzięki transmisjom i książce „Wszystko jest ważne”, trafi także bezpośrednio do obiorców w całej Polsce.
Koryfeusz: zgłoś kandydatury!2017-09-04 19:50:02Do 10 września 2017 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można zgłaszać kandydatury do nagrody. Zgłoszenia mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.
Startuje 13. Festiwal Muzyki Polskiej2017-07-07 07:27:38Kilar, Mykietyn, Szymanowski w znakomitych wykonaniach!13. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej trwać będzie od 7 do 16 lipca 2017 roku, a koncerty odbywać się będą w najpiękniejszych i najciekawszych salach Krakowa.
Jubileuszowy Wawel o zmierzchu rozpoczęty!2017-07-01 19:16:38„Wawel o zmierzchu” to jedyny w Krakowie letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności.
Muzyczne oblicza Jerozolimy2017-06-23 08:55:26Już w najbliższą niedzielę krakowski Kazimierz zabrzmi dźwiękami synagog, ulic, scen koncertowych i klubów Jerozolimy. A wszystko z okazji 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Opowieści Hoffmanna na scenie Opery Krakowskiej2017-06-08 18:42:41Offenbach, autor ponad stu operetek, przez całe pracowite życie marzył o stworzeniu opery, która wyniesie go w rejony sztuki wysokiej.
Koncert oratoryjny w Filharmonii Krakowskiej2017-06-08 18:38:06W piątek wieczór Marc Tardue wystąpi w Filharmonii Krakowskej, a pod jego batutą zabrzmi Missa Solemnic Ludwiga van Beethovena.