Andrzej Czajkowski in memoriam
2010-11-06 09:59:49

  Polska Muza patronuje 6. Festiwalowi Muzyki Polskiej  

Andrzej CzajkowskiZ Piotrem Czajkowskim spokrewniony nie był. Zresztą naprawdę nazywał się Robert Andrzej Krauthammer. Nowe nazwisko dostał wraz z nowym życiem, uciekając z Getta Warszawskiego. Uciekał razem z babcią – mama została i zginęła w Treblince. Przed wojną zdążyła dać synowi parę lekcji gry na fortepianie. Po wojnie dostał się do Konserwatorium Paryskiego, potem do klasy fortepianu i kompozycji Akademii Warszawskiej, na koniec odbył studia pianistyczne w Brukseli i konsultacje u Nadii Boulanger. Gdy miał 20 lat spróbował swoich sił w V Konkursie Chopinowski. Był ósmy (przegrał m. in. z Harasiewiczem i Ashkenazym), ale zauważył go Artur Rubinstein i zaprosił na Konkurs im. Królowej Elżbiety. Tam poszło lepiej – trzecia nagroda i propozycje koncertowe z całego świata. W wieku 25 lat wybrał swoją nową ojczyznę - była nią Anglia. Tam żył, tworzył, chodził do teatru i umarł w 1982 r. Dziś miałby 75 lat.

Andrzej Czajkowski, Fot. Sophie Baker, źródło: andretchaikowsky.com

Zgodnie z testamentem jego ciało po śmierci miało zostać użyte do celów naukowych, a czaszka przekazana jako rekwizyt do przedstawień Hamleta Królewskiemu Towarzystwu Szekspirowskiemu. Ciało strawione chorobą nowotworową nie mogło spełnić ostatniej woli swego właściciela. Natomiast czaszka, nie bez kontrowersji, usłyszała już kilka hamletowskich „być czy nie być”.

Za życia znany był przede wszystkim jako pianista, charyzmatyczny i bezkompromisowy - nigdy nie zgodził się zagrać utworu Piotra Czajkowskiego. Koncertował z najlepszymi orkiestrami świata. Posiadał niesamowitą pamięć – potrafił nauczyć się koncertu w jeden dzień. Jako kompozytor napisał niewiele, kilkanaście utworów, lecz podobno komponowanie było jego prawdziwą pasją. Dawało szansę wypowiedzenie siebie i swojego bólu, strachu, samotności - tego, co medycyna nazywa „syndromem ocalałego”. Dzisiaj mamy okazję poznać jego twórczość kameralną i pieśniową.

Inwencje na fortepian są cyklem dziesięciu muzycznych portretów przyjaciół kompozytora. Trio notturno to „studium kontrastu” – posiada 2 części należące do przeciwnych biegunów muzycznych. W Siedmiu sonetach Szekspira na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa partia fortepianu, z kolei jednoczęściowa Sonata na klarnet i fortepian oraz II Kwartet smyczkowy, z passacaglią jako częścią środkową, są przykładami doskonałości rzemiosła kompozytora.

Wykonawcami koncertu, który odbędzie sie o godzinie 17 w Auli Collegium Novum UJ, będą: Maciej Grzybowski (fortepian, popularyzator twórczości Andrzeja Czajkowskiego), Urszula Kryger (mezzosopran), Jakub Jakowicz (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Krzysztof Zbijowski (klarnet) oraz Meccore String Quartet.

Małgorzata Czech


Więcej:
XXIX Festiwal Pieśń Naszych Korzeni2021-08-22 13:36:53Pomiędzy 22 a 29 sierpnia 2021, koncertując, uczestnicząc w seminariach, prowadząc warsztaty, śpiewając na liturgiach, zagoszczą w Jarosławiu:
Wawelskie zmierzchy w Internecie2020-08-10 20:54:23Odkryj Wawel na nowo – dzięki muzyce. „Wawel o zmierzchu” po raz trzynasty! soboty, 1–29 sierpnia 2020, online i w sieci.
Wawel o zmierzchu po raz dwunasty!2019-07-03 09:50:55w przestrzeni rozświetlonych wawelskich dziedzińców, Arkadowego i Batorego, rozbrzmiewać będzie muzyka, w wykonaniu mistrzów i młodych utalentowanych artystów.
Startuje Ada Sari!2019-04-26 09:03:45Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Lusławicach i Bytomiu! Już od 27 kwietnia.
Już dziś koncert inauguracyjny 16. Festiwalu Misteria Paschalia2019-04-16 10:39:56Program przygotowany przez maestro Antonia Floria, założyciela i szefa artystycznego specjalizującej się w muzyce dawnej włoskiego południa Cappelli Neapolitany.
Faust i Herreweghe w Krakowie – niemiecki romantyzm w gwiazdorskim wydaniu2019-03-19 21:58:06Wielki interpretator muzyki Bacha, jedna z czołowych skrzypaczek świata grająca na instrumencie Antonia Stradivariego i orkiestra, która głęboko wnika w język muzyczny XIX wieku – tak w skrócie zapowiada się drugi w 2019 roku koncert cyklu ICE Classic, w którym spotkają się Philippe He
Koncert Symfoniczny w Filharmonii Krakowskiej: 110. rocznica śmierci Zygmunta Noskowskiego 150. rocznica urodzin Alberta Roussela2019-03-18 21:38:29110. rocznica śmierci Zygmunta Noskowskiego 150. rocznica urodzin Alberta Roussela
CE Classic: Kent Nagano w Krakowskim Centrum Kongresowzm ICE2018-07-17 08:02:12Już w najbliższą środę Centrum Kongresowym ICE Kraków wielkie muzyczne wydarzenie. Na jednej scenie wystąpią: zdobywca trzech nagród Grammy Kent Nagano, soliści – gwiazdy Metropolitan Opera oraz słynna kanadyjska Orchestre symphonique de Montréal.
Wawel o zmierzchu po raz jedenasty!2018-07-06 21:45:03Miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności.
14. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie 2018-07-04 08:28:2911 dni i 11 koncertów wypełnionych wielkimi dziełami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Pawła Łukaszewskiego, a także utwory zagranicznych twórców inspirowane Polską – tak zapowiada się 14. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej.