Letni cykl operowy z The Metropolitan Opera w kinie Kijów.Centrum w Krakowie
2017-06-06 12:09:38

Terminarz:


Poławiacze pereł

Transmisja przedstawienia:
08 lipca 2017 | sobota | 19:00

 

Obsada:
Diana Damrau jako Leila
Matthew Polenzani jako Nadir
Mariusz Kwiecień jako Zurga
Nicolas Testé jako Nourabad
Soliści, chór i orkiestra The Metropolitan Opera

Gianandrea Noseda dyrygent

Realizatorzy:
Penny Woolcock reżyseria
Dick Bird scenografia
Kevin Pollard kostiumy
Jen Schriever światło
59 Productions projekcje wideo
Andrew Dawson ruch sceniczny

 

„Poławiacze pereł” to kwintesencja opery francuskiej – melodyjnej, pełnej subtelnych motywów i wpadających w ucho fragmentów, wśród których najsłynniejszym jest romans Nadira, wymagający od tenora niezwykłej lekkości i śpiewu piano. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego opera po swej premierze w 1863 roku aż na 20 lat zeszła ze sceny. Powróciła dopiero na fali niezwykłego powodzenia innego dzieła Bizeta – „Carmen”. Romantyczna historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej kapłance, która ślubowała czystość, staje się pretekstem do serii barwnych obrazów na tle cejlońskiej wioski rybackiej. W rolach głównych prawdziwi wirtuozi wokalistyki: Diana Damrau jako Leila, Matthew Polenzani w partii Nadira. Postać jego przyjaciela, a zarazem rywala w miłości do Leili, będzie kreował polski baryton Mariusz Kwiecień, od kilku lat stały gwiazdor Met.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 55 minut (w tym 1 przerwa).

 

 

Makbet

Transmisja przedstawienia:
29 lipca 2017 | sobota | 19:00

 

Obsada:
Anna Netrebko jako Lady Makbet
Joseph Calleja jako Makduf
Željko Lučić jako Makbet
René Pape jako Banko
Soliści, chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Fabio Luisi dyrygent

Realizatorzy:
Adrian Noble reżyseria
Mark Thompson scenografia i kostiumy
Jean Kalman światło
Sue Lefton choreografia

 

Trzy wiedźmy przepowiadają Makbetowi przyszłość: zostanie królem, lecz jego potomkowie nie odziedziczą tronu. Przepowiednia uruchamia ambicje Makbeta i jego żony. Ręce obojga wielokrotnie splamią się krwią, lecz losu nie da się oszukać. Dramaty Shakespeare’a inspirowały wielu kompozytorów, ale to Verdi, sięgając po nie, stworzył prawdziwe arcydzieła: „Makbeta”, „Otella” i „Falstaffa”. Na ekrany kin na całym świecie „Makbet” z Met wraca po raz drugi; w 2008 roku oglądaliśmy w rolach głównych Marię Guleghinę i Żeljko Lučića. Teraz jako drapieżna Lady Makbet wystąpi Anna Netrebko, do tej pory kreująca postaci delikatne lub szlachetne heroiny. Gwiazdorską obsadę dopełniają Żeljko Lučić, Joseph Calleja i René Pape.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 15 minut (w tym 1 przerwa).

 

 

Nabucco
Nabuchodonozor

Transmisja przedstawienia:
26 sierpnia 2017 | sobota | 19:00

Obsada:
Liudmyla Monastyrska jako Abigaille
Jamie Barton jako Fenena
Russell Thomas jako Ismael
Plácido Domingo jako Nabucco
Dmitry Belosselskiy jako Zachariasz

James Levine dyrygent

Realizatorzy:
Elijah Moshinsky reżyseria
John Napier scenografia
Andreane Neofitou kostiumy
Howard Harrison światło

 

Opera, która swemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos i powodzenie, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Met: Live in HD”. To na ich prośby dyrekcja nowojorskiej opery włączyła „Nabucca” do obecnego sezonu transmisji. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był nieoficjalnym hymnem kraju. Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wcieli się Placido Domingo, od dłuższego czasu występujący w partiach barytonowych.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 40 minut (w tym 1 przerwa).

 


Carmen

Transmisja przedstawienia:
16 września | sobota | 19:00

 

Obsada:
Anita Hartig jako Micaëla
Anita Rachvelishvili jako Carmen
Aleksandrs Antonenko jako Don José
Ildar Abdrazakov jako Escamillo
Soliści, chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Pablo Heras-Casado dyrygent

Realizatorzy:
Richard Eyre reżyseria
Rob Howell scenografia i kostiumy
Peter Mumford światło
Christopher Wheeldon choreografia

 

Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer Don José pomaga jej uciec podczas aresztowania i przeżywa chwile szczęścia u boku Cyganki. Odrzucony zabija niestałą Carmen. Met już po raz drugi włącza operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się chyba największą popularnością wśród widzów i w salach kinowych, i operowych. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” jeden wielki przebój światowych scen. W postaci dramatu wcielą się tym razem Gruzinka Anita Rachvelishvili i łotewski tenor Aleksandrs Antonenko.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 35 minut (w tym 1 przerwa).

 

Ceny biletów:

normalny - 45 zł

karnet na trzy retransmisje - 33 zł (cena za jeden pokaz)

 

Szczegóły na stronie kina Kijów.Centrum: http://www.kijow.pl/letni_cykl_operowy_z_the_metropolitan_opera_e8f.html 


Więcej:
National Theatre Live: Wieczór Trzech Króli2017-06-06 12:01:28„Wieczór Trzech Króli” to jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira, zasadzająca się na typowym qui pro quo, a jednak znacznie mądrzejsza i głębsza, niż opierające się na tym samym zabiegu dużo późniejsze europejskie farsy.
National Theatre Live na ekranach kin: Opętanie z Judem Law2017-06-06 11:56:14Reżyser Ivo van Hove, którego inscenizacje „Widoku z mostu” i „Heddy Gabler” oglądaliśmy w cyklu NT Live, przygotował sceniczną adaptację filmu Luchino Viscontiego z 1943 roku.
Hedda Gabler -- retransmisja z National Theatre w Londynie na ekranie kina Kijów.Centrum w Krakowie2017-06-06 11:42:59Henrik Ibsen („Dzika kaczka”, „Peer Gynt”, „Wróg ludu”) stworzył sprzeciwiającą się konwenansom postać. O jej zagraniu marzy chyba każda aktorka.
Wystawa na ekranie w kinie Kijów.Kraków: Renoir poważany i znieważany2017-06-06 11:37:20Film jest nie tylko świeżą i nową biografią mistrza malarstwa, ale także rzadko opowiadaną historią, która przedstawia Renoira jako istotny łącznik między starym a nowym w sztuce europejskiej.
NATIONAL THEATRE LIVE: KTO SIĘ BOI WIRGINII WOOLF2017-06-06 11:34:39Transmisja przedstawienia z Teatru im. Harolda Pintera w Londynie już wkrótce na ekranach polskich kin.
ROYAL SHAKESPEARE COMPANY w Multikinie: JULIUSZ CEZAR2017-06-06 11:28:18Multikino i British Council, w ramach cyklu „Royal Shakespeare Company w Multikinie”, zapraszają na retransmisję sztuki Williama Szekspira „Juliusz Cezar”.
WYSTAWA NA EKRANIE: MICHAŁ ANIOŁ. MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ2017-06-06 11:21:07„Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinow
Wystawa na ekranie w 3D: Galeria Uffizi w Multikinie2017-06-06 11:15:46„Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu” to o wiele więcej niż zwykły film dokumentalny o sztuce: to wielowymiarowa, multisensoryczna podróż do czasów włoskiego renesansu dzięki najpiękniejszym, reprezentatywnym dziełom sztuki tego okresu.
Koncert z Nowego świata -- Filharmonicy Berlińscy na żywo w kinach2017-06-06 11:10:23Już 9 czerwca ostatni w tym sezonie, transmitowany na żywo do kin koncert z Filharmonii Berlińskiej. Muzyków z Berlina poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Gustavo Dudamel, a w programie znajdą się utwory inspirowane dawnym i współczesnym obliczem Ameryki Północnej.
Wystawa na ekranie w Multikinie: OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA2017-05-19 06:48:56„Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie.