Psalmodia
Akademicki chór z wysokim prestiżem

W Krakowie istnieje wiele chórów niezawodowych, ale niewiele z nich pochwalić się może tyloma osiągnięciami, co Psalmodia. Prestiż tego zespołu w dużej mierze jest zasługą uznanego dyrygenta, ale również samych śpiewających.

Chór, który obecnie działa przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (kiedyś Papieska Akademia Teologiczna) powstał pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a dokładniej w 1988 roku. Początki jego istnienia wiążą się z Instytutem Liturgicznym na Wydziale Teologicznym PAT. Dopiero w 1996 stał się chórem uczelnianym.

Gdzie można usłyszeć chór? Okazuje się, że Psalmodia nie tylko aktywnie uczestniczy w życiu UPJP II, uświetniając swoją obecnością najważniejsze uroczystości uczelni, ale także prowadzi mnóstwo własnych projektów i bierze udział w wielu konkursach (np. III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat). Faktem jest także, że chór na stałe wpisał się w kulturalny krajobraz Krakowa. Dzięki swojemu poziomowi jest zapraszany do uświetniania różnych uroczystości. Warto przypomnieć chociażby śpiewanie na pogrzebie pary prezydenckiej w 2010 roku. Dodatkowo zespół regularnie bierze udział w rozlicznych festiwalach muzycznych (Festiwal Cracovia Sacra, Festiwal Muzyki Filmowej). „W pewnym momencie w Krakowie zaczęliśmy być traktowani na równi z chórami zawodowymi. Na przykład: Psalmodia była jedynym nie profesjonalnym zespołem, który został zaproszony do koncertu Ad memoriam poświęconemu pamięci Góreckiego.”

Należy zwrócić uwagę na różnorodny repertuar, jaki wykonuje Psalmodia. Znajdują się w nim nie tylko utwory kompozytorów współczesnych takich jak: Henryk Mikołaj Górecki, Romuald Twardowski, Juliusz Łuciuk czy Henryk Botor, ale również kompozycje z innych epok muzycznych  (np. utwory G. G. Gorczyckiego, M. Zieleńskiego, Palestriny, S. Moniuszki). Ostatnio zespół pracuje również z muzyką ludową. Na szczególną uwagę zasługuje płyta z utworami H. M. Góreckiego „Totus Tuus” wydana w 2011 roku, zawierająca m.in. światową premierę fonograficzną utworu „Pod Twoją Obronę”.

Utwory, które śpiewa chór, mają bardzo zróżnicowany poziom trudności i charakter. Można jednak zauważyć, że w repertuarze przeważa muzyka polska.

Na profesjonalizm wykonawczy Psalmodii składa się kilka czynników. Jednym z nich niewątpliwie, jest znakomity dyrygent – Włodzimierz Siedlik, inne to niezwykła atmosfera, która panuje w zespole oraz pasja i zaangażowanie chórzystów w każdy projekt. Pomimo tego, że jest to chór akademicki UPJP II, to nie śpiewają w nim jedynie studenci tegoż Uniwersytetu, ale również uczniowie i absolwenci innych uczelni. Zazwyczaj początek przygody z chórem zaczyna się na studiach i trwa dłużej niż studiowanie. Wpływ na to ma w dużej mierze atmosfera, jaka panuje w zespole, która: „jest naprawdę dobra. Rozmawiając z ludźmi z innych chórów miałem wrażenie, że po prostu się lubią i owszem, czasami gdzieś wychodzą. Prawda jest taka, że w Psalmodii jesteśmy bardzo zgraną grupą. Bywały takie miesiące, gdy było więcej czasu, że widzieliśmy się w większych grupach dwa, trzy razy w tygodniu. Oprócz tego integrują nas wyjazdy, wspólne aktywności, oraz śpiewanie, śpiewanie i śpiewanie. Swojego czasu myślałem, że moje życie w ogóle się zamknęło na Psalmodii.”

Nad przygotowaniem chóru czuwa osobny zespół. Na jego czele stoi główny dyrygent, Włodzimierz Siedlik. Przewodzi i dyryguje Psalmodią od samego początku. W międzyczasie był również dyrygentem Chóru Polskiego Radia i Chóru Męskiego UJ. Przez lata swojej działalności zdobył wiele laurów, a jego interpretacje utworów zyskały sławę w całej Polsce. Współpraca z nim wydaje się wyjątkowa: „Włodzimierz Siedlik jest niesamowitym człowiekiem, niesamowitym dyrygentem. Osobą, która potrafi z nas „wytargać” każdą emocję w zależności od potrzeby. Oprócz tego jest dyrygentem niezwykle czytelnym. We wszystkim co robi brak schematyzmu. Zupełnie co innego  robimy na próbie, a zupełnie coś innego tworzymy na koncercie. Dlatego też trzeba być bardzo uważnym i intensywnie patrzeć na dyrygenta, bo jego idea kształtuje się za każdym razem inaczej. Czasem może zrobić jakąś pauzę, coś, czego zupełnie nie było. Zdarza się tak, że robimy coś, czego się nikt nie spodziewał. Profesor jest bardzo wymagający. Współpraca między dyrygentem a chórem jest maksymalna. Oprócz tego nasz dyrygent jest dobrym człowiekiem, jest bardzo uprzejmy i niezwykle kulturalny.”

Włodzimierz Siedlik ma również dwoje asystentów, którymi są Katarzyna Śmiałkowska i Szymon Markiewicz. Akompaniowaniem Psalmodii zajmuje się Marek Pawełek, a przygotowaniem wokalnym Agata Piękosz. Chór, oprócz regularnych prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu ma również zajęcia z emisji głosu i kształcenia słuchu. Od trzech lat istnieją też przy Psalmodii dwie sekcje: żeńska i męska (Krakowski Chór Żeński i Krakowski Chór Męski), które mają swoich inspektorów i prowadzą osobne projekty, a także mogą pochwalić się wieloma sukcesami (chociażby „świeże” I miejsce KCHŻ na XXI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej w styczniu 2012 roku).

Na stronie internetowej (http://www.psalmodia.pl) można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące osiągnięć Zespołu, wyjazdów jak również odnośnik do kanału na portalu youtube.com (http://youtube.com/user/chorpsalmodia), gdzie można posłuchać ich interpretacji utworów. Znajduje się tam również informacja o naborze. W chórze są osoby, które chcą śpiewać i chcą to robić dobrze i profesjonalnie. Wymagana jest tam bezgraniczna i odwzajemniona miłość do muzyki.


                                    

Karol Jaworz-Dutka

W artykule wykorzystano fragmenty rozmowy z jednym z chórzystów Psalmodii.

Fot. archiwum Chóru


Więcej:
Piotr Orzechowski Pianista o chuligańskim zacięciu!
Mateusz RyczekKomponowanie to dla mnie tworzenie światów idealnych
Karol NepelskiWszechstronny kompozytor
AMADRUMS TRIOczarują muzyką
Ewa Fabiańska-Jelińskakompozytorką-rezydentką znakomitego zespołu Baltic Neopolis Orchestra
Aleksandra KulsJestem w życiu optymistką
Jacek Gutrylider i założyciel zespołu Gut-muzyk
Dariusz Rączkawokalista zespołu Fantasmagoria
Roch ModrzejewskiMalarz, który zamiast farby, używa dźwięku gitary
Orkiestra Kameralna l’Autunnoczyli wszystkie muzyczne barwy jesieni