Anna Maria Staśkiewicz
Jedna z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia

Elektryczne skrzypce

„Anna Maria smutną ma twarz. Anna Maria wciąż patrzy w dal ...” - tak śpiewały Czerwone Gitary w jednym ze swoich największych przebojów. Nieco neurotyczna bohaterka tekstu nie wiele ma jednak wspólnego z Anną Marią Staśkiewicz – jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek młodego pokolenia.

Anna Maria Staśkiewicz urodziła się 8 listopada 1983 roku w Będzinie, ale jej rodzinnym miastem jest stolica piernikowych łakoci - Toruń. O grze na skrzypcach zadecydowało bystre oko mamy, która zauważyła zainteresowanie córki muzyką oraz przypadkowa bliskość szkoły muzycznej nieopodal rodzinnego domu. Nigdy nie zmuszana do ćwiczeń, mała Ania traktowała je jako jeszcze jedną, dziecięcą rozrywkę. Wiele lat później, zapytana w wywiadzie o moment, kiedy zaczęła traktować instrument „na poważnie”, opowiada o chwili odkrycia w grze wielkiej przyjemności.

Pierwszy kontakt z większą sceną w wieku 14 lat nie był dla Anny Marii łatwy. Powód: trema. Jednak to, co często zraża do nauki gry na instrumencie, u niej tylko zwiększyło „apetyt na skrzypce”. Dalsza droga artystyczna była do przewidzenia.

Anna Maria kończy z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Umiejętności doskonali pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej i Tatiany Grindenko – niegdyś zwyciężczyni prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

Współpraca z Grindenko trwała tydzień. To wystarczyło by Anna Maria przewartościowała swój dotychczasowy artystyczny świat. O nauce, a raczej filozofii gry, którą poznała dzięki Grindenko mówi: „Gdybym spędzała całe swoje życie tylko przy instrumencie, moja muzyka nie mieniłaby się żadnymi emocjami. Owszem, mogłabym uzyskać techniczną doskonałość, ale byłabym chłodna i obojętna. Codzienność zmienia moją grę. Wszystko odkłada się w skrzypcach.”

Dojrzałość Anny Marii wyraża się właśnie w tej postawie: aby świetnie grać, nie należy jedynie grać. Skrzypaczka przyznaje, że choć muzyka jest dla niej syntezą sztuk, to poszukuje jej elementów w innych dziedzinach artystycznych. Często można ją spotkać w teatrze. Tutaj odnajduje najwięcej pokrewieństw. Muzykę i teatr łączy bowiem coś, co Anna Maria Staśkiewicz uważa za fundamentalne, najważniejsze, ostateczne zarówno dla aktora jak i dla muzyka: emocje. Jak sama mówi: „Każdy utwór to osobna historia, która buduje zupełnie inny nastrój.”

Pasja, chęć nieustannego rozwoju oraz praca nad sobą to przepis na sukces. Jednym z największych osiągnięć młodej skrzypaczki jest brązowy medal na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Na tym samym konkursie zostaje też laureatką nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego Mozarta i nagrody słuchaczy Programu Drugiego Polskiego Radia dla najlepszego uczestnika finałów. Pozostałe osiągnięcia to m. in.: I nagroda na XVI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (2000), I nagroda na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (2001) i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu K. Szymanowskiego, nagroda za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W. A. Mozarta na XXII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica we Włoszech (2006).

27-oletnia artystka nie „ogranicza” się do konkursów. Koncertuje zarówno z polskimi jak i światowymi orkiestrami, m. in.: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Getyńską Orkiestrą Symfoniczną w Niemczech, Orkiestrą Kameralną w Zurychu, Sinfonicą Municipal w São Paulo.

J. Maksymiuk, A. Wit, J. Salwarowski, A. Duczmal, Ł. Borowicz, J.M. Florencio Junior, Ji-Hoon, P. Andersson, Ch. Simonis, S. Vavrinka, D. Murphy - to jedynie kilka nazwisk dyrygentów z jakimi współpracowała.

Ta drobnej postury blondynka jawi się jako „zwierzę koncertowe”, ale nie medialne. Pomimo talentu i pracowitości godnych pozazdroszczenia pozostaje artystką skromną, skupioną na przekazie, nie na sobie. To czyni ją wyjątkową w świecie, w którym rządzi sprzebojowość sceniczna w każdej niemal kategorii. „Najważniejsza w tym, co robimy nie jest nasza obecność, tylko to, co istnieje poza nami. To bardzo trudne wyjść na scenę i zapomnieć o sobie (…)” – mówi artystka. Zapytana w jednym z wywiadów o sposoby na relaks przed występem, odpowiada, że zawsze pozwala sobie na… sen.

Jeśli nie na żywo, można ją usłyszeć także na płytach. Ostatnia nosi tytuł „Woda i wino”. Jest to projekt gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego, któremu udało się zaangażować do nagrania śmietankę talentów młodego pokolenia. Kameralny repertuar - m. in.: A. Vivaldi - Koncert na gitarę i smyczki D-dur, I. Albeniz – Asturias, B. Bartok - Tańce Rumuńskie, E. Gismonti - Aqua e Vinco, L. Boccherini - Kwintet "Fandango" Nr 4 D-dur na gitarę i smyczki - został zrealizowany przy współpracy Marcina Zdunika, Anny Marii Staśkiewicz, Agaty Szymczewskiej, Katarzyny Budnik-Gałązki oraz pomysłodawcy: Łukasza Kuropaczewskiego. Nad całością czuwało Ponte Art Production i Program Drugi Polskiego Radia.

Sześciokrotna stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego, dwukrotnie nominowana do Paszportu „Polityki” w latach 2003 i 2006, zapytana o ideał skrzypka, stawia na wyraz artystyczny i sztukę. Nieistotne jest to na czym się gra, ważne żeby odbiorca słyszał, widział i czuł wielkie emocje. Zatracenie się w grze, ponad sobą, jest wyznacznikiem zaangażowania.

Skupienie się na emocji stwarza możliwość intymnej relacji z słuchaczem. Według Anny Marii Staśkiewicz esencjonalnym dla muzyki pozostaje walor… natury „elektrycznej”:

„To wielka sprawa, gdy grasz i w krótkich pauzach dociera do ciebie absolutna cisza, która panuje na sali. Oprócz twoich skrzypiec i twojego oddechu, nic się nie zmienia, nic nie istnieje. Jest tylko prąd. On przeszywa skrzypka i jego słuchaczy. Zbliża.”

Weronika Spyrka

 

 


Więcej:
Piotr Orzechowski Pianista o chuligańskim zacięciu!
Mateusz RyczekKomponowanie to dla mnie tworzenie światów idealnych
Karol NepelskiWszechstronny kompozytor
AMADRUMS TRIOczarują muzyką
Ewa Fabiańska-Jelińskakompozytorką-rezydentką znakomitego zespołu Baltic Neopolis Orchestra
Aleksandra KulsJestem w życiu optymistką
Jacek Gutrylider i założyciel zespołu Gut-muzyk
Dariusz Rączkawokalista zespołu Fantasmagoria
Roch ModrzejewskiMalarz, który zamiast farby, używa dźwięku gitary
Orkiestra Kameralna l’Autunnoczyli wszystkie muzyczne barwy jesieni
Muzyczny Teatr Futrynaczyli drzwi do muzyki
Chilla Quartet- czyli kwartet na wakacjach.
Dobromiła JaskotKompozytorka, której pasją jest wędrówka w głąb dźwięku
Hanka WójciakŚpiewająca Góralka z krwi i kości!
Jolanta KowalskaW Polsce i za granicą ma renomę jednej z najzdolniejszych śpiewaczek muzyki dawnej
Bartosz ChajdeckiKompozytor, który wtłacza w TVP symfoniczne brzmienie
Piotr OrzechowskiPianista o chuligańskim zacięciu!
Bartłomiej DuśSaksofon jest dla niego zawsze numerem 1
Piotr KosińskiPianista spod znaku Paderewskiego
Aleksandra KulsJestem w życiu optymistką
Przemysław Scheller„Zanim zacznę myśleć o muzyce muszę wiedzieć, co chcę powiedzieć”
DUCHZespół, który łączy nowoczesne brzmienie z klasycznym instrumentarium
Na rozstaju dróg twórczychO toruńskiej kolebce indywidualności
Mateusz RyczekKomponowanie to dla mnie tworzenie światów idealnych
Joanna TrafasTo śpiew wybrał mnie
PsalmodiaAkademicki chór z wysokim prestiżem
Hanka WójciakŚpiewająca Góralka z krwi i kości!
Piotr Orzechowski Pianista o chuligańskim zacięciu!
Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”- Naszą dewizą jest stawianie sobie wciąż nowych wyzwań...
Michał OssowskiKompozytor z kręgu Toruńskiej Szkoły Kompozytorskiej
Agata SzymczewskaSkrzypce Stradivariusa z 1680 roku z Cremony „wygrała” podczas konkursu
Ewa FabiańskaUtalentowana kompozytorka młodego pokolenia
Jacek SotomskiKompozytor muzyki „w kafkowski sposób poszukującej ‘wyjścia’...
Pueri Cantores ResoviensesKu chwale wspólnego śpiewania
Dobromiła JaskotKompozytorka, której pasją jest wędrówka w głąb dźwięku
Chór Akademicki Politechniki WarszawskiejMa dopiero 10 lat, a jego dorobku artystycznego nie powstydziłby się dojrzały artysta.
Toruńska szkoła kompozytorskaFormacja twórcza związana z Toruniem
Bartosz ChajdeckiKompozytor, który wtłacza w TVP symfoniczne brzmienie
Karol NepelskiWszechstronny kompozytor
Piotr KościkZ klawiaturą mu do twarzy
Sinfonia Iuventus Utalentowani, pełni entuzjazmu, energii i wiedzy
Lutosławski Piano Duogenialny duet pianistów, których specjalnością jest gra na dwa fortepiany i na cztery ręce
Adriana Ferfecka19-letnia wokalistka z anielskim piano
Kamil Skickimłody i niepokorny skrzypek z Krakowa
Paweł Janas Dzięki temu mogę całkowicie odlecieć przy instrumencie!
AMADRUMS TRIOczarują muzyką
TWOgether Duoakordeonista i wiolonczelistka zakochani w nowej muzyce
Jolanta KowalskaW Polsce i za granicą ma renomę jednej z najzdolniejszych śpiewaczek muzyki dawnej
Magdalena BojanowiczPółfinalistka II Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Gaspara Cassado w Tokyo w Japonii.
Marian SobulaUważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia.
Maciej FrąckiewiczOstatecznie akordeon to był mój świadomy wybór – mówi Maciej Frąckiewicz.
OCTAVA ensembleZespół powstał z potrzeby śpiewania, z chęci sięgnięcia do różnorodnego repertuaru.
Marcin Koziak Jeden z sześciu pianistów reprezentujących Polskę na XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim
Stanisław DrzewieckiJuż wyrósł z określenia "cudowne dziecko". Teraz to dojrzały artysta.
Łukasz Trepczyński25-letni pianista z niemałym dorobkiem koncertowym i konkursowym
Jakub PolaczykJego utwory wykonywano już w wielu krajach, m.in. Hiszpanii, Korei, Australii.
Laboratoire de la MusiqueStara muzyka, młoda energia
Bartłomiej DuśSaksofon jest dla niego zawsze numerem 1
Maria MachowskaSkrzypaczka, najmłodszy koncertmistrz w Polsce
Agata SzymczewskaSkrzypce Stradivariusa z 1680 roku z Cremony „wygrała” podczas konkurursu.
Michał KozłowskiJest wdzięczny losowi za to, że może być pianistą, kimś, kto sztukę kreuje.
Łukasz DługoszNajwiększa gwiazda polskiego fletu
Adam KrzeszowiecWiolonczelista z pasji i urodzenia
Jaś Lisiecki14-letni pianista z Kanady wprowadził Polskę w Rok Chopinowski.
Rafał RozmusKompozytor, dyrygent, autor Liczbowej Metody Komponowania Muzyki Atonalnej.
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej Chwalono ich za muzyczny pietyzm i niepowtarzalną, młodzieńczą ekspresję.
Michał Jakub Papara Być może największe kompozytorskie odkrycie roku 2009.
Fresco SonareNiektórzy mogą pomyśleć, że Fresco Sonare to nazwa nowej gry komputerowej.
Chór Chłopięcy Filharmonii KrakowskiejNajmłodsi uczestnicy tegorocznego Festiwalu Muzyki Polskiej mają w sumie ponad 330 lat