Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami
2019-04-26 09:36:48

Jose Cura- Już po raz drugi będzie Pan dyrygował na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, tym razem w Lusławicach. Jakie ma Pan wspomnienia z pobytów w naszym kraju?

Fot. archiwum OAB

- Ostatni raz prowadziłem Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej w grudniu 2015 roku. Był to miły występ, chociaż moje wspomnienia są bolesne. Wyszedłem na scenę z grypą i gorączką. Na szczęście muzycy byli wspaniali i gotowi na wspieranie nawet chorego dyrygenta. Natomiast pierwsza współpraca z tą wybitną orkiestrą, czyli wykonanie II Symfonii Mahlera pozostaje jednym z najbardziej satysfakcjonujących momentów w mojej karierze dyrygenta.

- Pana życie jest podzielone pomiędzy śpiew i dyrygowanie. Co Panu sprawia więcej przyjemności?
- Nie chciałbym mówić o podziale mojego życia pomiędzy dyscypliny, lecz o jego ciągłym wzbogacaniu. Teraz, kiedy po ponad 30 latach zacząłem znowu komponować, mam wrażenie, że dopiero teraz wróciłem do korzeni. Życie diwy operowej jest być może bardzo ekscytujące, szczególnie jeśli chodzi o splendor, ale może też być ubogie w sensie intelektualnym… chyba, że jest się ciekawym innych dyscyplin i w nich aktywnym.

- Ma Pan doświadczenie z dyrygowaniem oper Pucciniego, ale operę Suor Angelica poprowadzi Pan po raz pierwszy?
- Dyrygowałem operami Madama Buttefly, Tosca, Fanciulla del West i reżyserowałem Cyganerię, Turandot i Fanciullę... Ale jest to moja pierwsza Suor Angelica.

- Czy może Pan opisać swoje spotkanie z tym kompozytorem jako dyrygent, jakie to uczucie? - Warunkiem sine qua non pozwalającym dobrze dyrygować Puccinim jest to, że nie można się koncentrować tylko na przekazywaniu wewnętrznego patosu jego muzyki, opartej głównie na podkreślaniu zmysłowości. Dyrygent musi czuć się swobodnie i nie może się bać pokazania sytuacji intymnych, osobistych. Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami, które wiążą się z krwią, potem, strachem, heroizmem, wrażliwością, erotyzmem, błotem… tymi wszystkimi emocjami, w sensie głęboko psychologicznym słów, nie tylko w ich podstawowym znaczeniu.

- W nadchodzącym sezonie 2019/2020, powróci Pan do roli Samsona w Samsonie i Dalili na deskach wiedeńskiej Staatsoper. Uważa się, że to Pana najwspanialsza kreacja. Jest Pan szczęśliwy, że znów zmierzy się z tą rolą?
- Zawsze jestem gotowy, aby wejść w skórę Samsona, skonfliktowanego sędziego Starego Testamentu. Upływ lat i zrozumienie wielu aspektów życia, których nie pojmowałem, kiedy byłem młody, pozwoliło mi na uchwycenie istoty takich postaci jak Samson, Otello, Canio czy Grimes. Stało się to tak głębokie, że granie ich nie jest już “tylko” przyjemnością, ale też prawdziwym wysiłkiem.

Rozmawiała Agata Ubysz


Więcej:
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.