Brawurowo dotarli do mety
2010-06-27 13:11:32

Polska Muza patronuje

maraton muzycznyPrzez sześć godzin młodzi instrumentaliści, studenci krakowskiej Akademii Muzycznej, laureaci wielu prestiżowych konkursów, grali utwory m.in.: Chopina, Bacha Schumanna, Paderewskiego, Skriabina. Tak wyglądał maraton muzyczny na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu zorganizowany przez Grupę Twórczą Castello.

Tomasz Arnold. Fot. A. Malatyńska

Impreza zapowiadała zaplanowaną na 2 lipca inaugurację 3. edycji Festiwalu „Wawel o zmierzchu”, kiedy to w tym samym miejscu, ale na wielkiej scenie wystąpi znany i podziwiany ukraiński pianista Alexander Gavrylyuk prezentując wraz z orkiestrą AUKSO pod batutą Marka Mosia oba koncerty Chopina.

Podobnie jak w ubiegłym roku maraton otworzył hejnał odegrany na cztery strony świata przez trębacza Marcina Trzcionkowskiego, a kolejni muzycy występowali pod wawelskimi krużgankami wykonując nie tylko utwory Chopina, ale także innych twórców, bowiem ideą tegorocznego festiwalu jest prezentacja muzyki Chopina w kontekście twórczości innych kompozytorów.

W maratonie udział wzięli studenci krakowskiej AM: Agnieszka Kawula, Piotr Kosiński, Aleksandra Lelek, Monika Młynarczyk, Marta Nagawiecka, Urszula Lechowicz, Maria Sławek, Krzysztof Sadłowski, Piotr Różański, Katarzyna Vernet oraz Tomasz Arnold, student Eastman School of Music w Rochester (USA).

Tomasz Arnold- Maraton udał nam się znakomicie, o czym świadczy ogromna ilość publiczności jak wzięła udział. W tym roku przyszło posłuchać muzyki o wiele więcej osób niż rok temu. Być może zawdzięczamy to różnorodnemu repertuarowi. W zeszłym roku graliśmy tylko Chopina i tylko na fortepianie. W tym roku utwory różnych twórców na różnych instrumentach i w różnych składach. Poza tym na widowni zasiadło wielu młodych słuchaczy. To cieszy - mówiła po zakończeniu maratonu Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczny Festiwalu „Wawel o zmierzchu”, organizator maratonu.

Tomasz Arnold. Fot. A. Malatyńska

Publiczność nie szczędziła braw artystom, zwłaszcza Piotrowi Kosińskiemu, ostatnio zwycięzcy w konkursie im. Paderewskiego w Los Angeles, który z ogromnym wyczuciem zaprezentował m.in. Scherzo b-moll Chopina, Tomaszowi Arnoldowi, grającemu na marimbie Bacha, Chopina oraz swoje kompozycje, a także kwintetowi, który na finał przedstawił dzieło Schumanna.

Słońce świeciło, wiatr wiał a ze zgiełku dobiegały dźwięki hitów klasyki wabiąc i nęcąc turystów. I to wabiąc skutecznie.

(a)Więcej:
Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami2019-04-26 09:36:48Jose Cura po raz pierwszy w swojej karierze zadyryguje wersją koncertową opery "Suor Angelica" na Festiwalu Ady Sari.
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.