Brawurowo dotarli do mety
2010-06-27 13:11:32

Polska Muza patronuje

maraton muzycznyPrzez sześć godzin młodzi instrumentaliści, studenci krakowskiej Akademii Muzycznej, laureaci wielu prestiżowych konkursów, grali utwory m.in.: Chopina, Bacha Schumanna, Paderewskiego, Skriabina. Tak wyglądał maraton muzyczny na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu zorganizowany przez Grupę Twórczą Castello.

Tomasz Arnold. Fot. A. Malatyńska

Impreza zapowiadała zaplanowaną na 2 lipca inaugurację 3. edycji Festiwalu „Wawel o zmierzchu”, kiedy to w tym samym miejscu, ale na wielkiej scenie wystąpi znany i podziwiany ukraiński pianista Alexander Gavrylyuk prezentując wraz z orkiestrą AUKSO pod batutą Marka Mosia oba koncerty Chopina.

Podobnie jak w ubiegłym roku maraton otworzył hejnał odegrany na cztery strony świata przez trębacza Marcina Trzcionkowskiego, a kolejni muzycy występowali pod wawelskimi krużgankami wykonując nie tylko utwory Chopina, ale także innych twórców, bowiem ideą tegorocznego festiwalu jest prezentacja muzyki Chopina w kontekście twórczości innych kompozytorów.

W maratonie udział wzięli studenci krakowskiej AM: Agnieszka Kawula, Piotr Kosiński, Aleksandra Lelek, Monika Młynarczyk, Marta Nagawiecka, Urszula Lechowicz, Maria Sławek, Krzysztof Sadłowski, Piotr Różański, Katarzyna Vernet oraz Tomasz Arnold, student Eastman School of Music w Rochester (USA).

Tomasz Arnold- Maraton udał nam się znakomicie, o czym świadczy ogromna ilość publiczności jak wzięła udział. W tym roku przyszło posłuchać muzyki o wiele więcej osób niż rok temu. Być może zawdzięczamy to różnorodnemu repertuarowi. W zeszłym roku graliśmy tylko Chopina i tylko na fortepianie. W tym roku utwory różnych twórców na różnych instrumentach i w różnych składach. Poza tym na widowni zasiadło wielu młodych słuchaczy. To cieszy - mówiła po zakończeniu maratonu Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczny Festiwalu „Wawel o zmierzchu”, organizator maratonu.

Tomasz Arnold. Fot. A. Malatyńska

Publiczność nie szczędziła braw artystom, zwłaszcza Piotrowi Kosińskiemu, ostatnio zwycięzcy w konkursie im. Paderewskiego w Los Angeles, który z ogromnym wyczuciem zaprezentował m.in. Scherzo b-moll Chopina, Tomaszowi Arnoldowi, grającemu na marimbie Bacha, Chopina oraz swoje kompozycje, a także kwintetowi, który na finał przedstawił dzieło Schumanna.

Słońce świeciło, wiatr wiał a ze zgiełku dobiegały dźwięki hitów klasyki wabiąc i nęcąc turystów. I to wabiąc skutecznie.

(a)Więcej:
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.
Festiwal Opera RARA: Czy Charpentier nie dokończył opery?2018-01-24 23:49:16„Zostań z nami na zawsze, o cudowne wrażenie tego głosu, co wzrusza, zachwyca, urzeka”! – prosili mieszkańcy mitologicznych zaświatów, oczarowani śpiewem Orfeusza, a za nimi publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, nie mniej olśniona sztuką gości z Francji.
Festiwal Opera RARA: Kamienie i skrzydła u ramion2018-01-22 12:13:12Na ten wieczór się czekało: intrygujące tytuły, obiecujący wykonawcy, wreszcie pierwsza z dwóch inscenizacji przygotowanych specjalnie dla festiwalu.
Festiwal Opera RARA: Gdzie jest piekło?2018-01-22 12:11:35Prawdziwym misterium można by określić koncert „Enfers” („Piekła”) otwierający w Centrum Kongresowym ICE Kraków tegoroczny festiwal Opera Rara. Już choćby przez same jego ramy – efektowne i symboliczne: zaciemnienie sceny i widowni na początku oraz rozjaśnienie na końcu.
Kobieta zmienną jest, czyli Sinfonietta Cracovia wraz z Soyoung Yoon i Amelią Maszońską2017-07-29 09:04:28relacja z finałowego koncertu Sinfonietta Festival