Jesień z gitarowej perspektywy
2010-09-27 10:26:25

NJGPodczas gdy w Krakowie jesień dopiero się zaczyna, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Nowohucka Jesień Gitarowa dobiegł końca. W piątek 25 września zabrzmiały ostatnie akordy tegorocznej, już szóstej edycji.

Festiwalowy tydzień wypełniły recitale gwiazd muzyki gitarowej, w tym również – co jest rzadkością – jeden z wieczorów należał do dyrektora artystycznego, Rocha Modrzejewskiego, który gitarę trzyma równie mocną ręką co całe przedsięwzięcie, jakim jest Jesień.

Ale gitara, choć pretenduje do pozycji instrumentu indywidualistów, z czasem zaczyna jednak tęsknić za towarzystwem. W tym roku mogliśmy usłyszeć duety z fletem, wiolonczelą i… gitarą.

NJG - Pabli Marquez i Anja Lechner. Finał

Na koncercie finałowym gitarzyście Pablo Marquezowi towarzyszyła znakomita wiolonczelistka, Anja Lechner. Duet zaprezentował szerokie spektrum gatunków – od muzyki dawnej po współczesność. Wszystko to przeplatało się tworząc spójną całość. Brutalnie bezpośrednie (naprzemienne!) zderzenie muzyki dawnej i współczesnej było okazją do wychwycenia podobieństw między twórcą dziś, a twórcą kiedyś. Mnie pozwoliło dojść do wniosku, że uczucia nie zmieniają się. Zmienia się jedynie sposób ich wyrażenia.

Jednak hitem tegorocznej edycji był występ innego duetu..

W czwartkowy wieczór wystąpiło Duo Melis. Tak brzmi nazwa duetu Hiszpanki i Greka koncertujących razem. Podbili Kraków zanim padły pierwsze akordy. Aula Akademii Muzycznej „Florianka” rzadko kiedy ma okazję gościć tak „niekameralną” publiczność. Miejsca siedzące (także te na parapetach okiennych) i stojące były wypełnione. Już po pierwszym utworze było jasne dlaczego. Duo Melis to coś więcej niż dwie gitary. To duet dwóch dusz. Nigdy wcześniej nie słyszałam tak zsynchronizowanej w każdym oddechu, pauzie czy rubato gry. Taki rodzaj muzyki jest możliwy do osiągnięcia tylko przy pełnym porozumieniu… „pozamuzycznym”.

Duo Melis wykracza swoimi wykonaniami poza wykonanie. Ona porywcza, on spokojny, uzupełniają się tworząc konfigurację muzyków potrafiącą przez muzykę pokazać uczucia, które zostają kiedy ona już ucichnie. I co najważniejsze, będąc oboje, osobno świetnymi gitarzystami, przekazują tą nieśmiertelność chwili idealnie jednocześnie. Wniosek, jaki nasunął mi się po wysłuchaniu występu Duo Melis jest czysto pozamuzyczny: życzyłabym sobie więcej namiastki takich kontaktów między ludźmi. Więcej wsłuchania się w drugiego człowieka, aniżeli w siebie.

Nowohucka Jesień Gitarowa rozwija się z roku na rok. Skupia coraz większe grono słuchaczy. To zobowiązuje. Nawet do tak wydawać by się mogło trywialnych działań jak dopracowanie strony graficznej i edytorskiej programów koncertowych, która pozostawiała dużo do życzenia.

Są też atuty. Oprócz muzyki - tego nie można Jesieni odmówić - pozostającej na najwyższym poziomie wykonawczym, jest nim Lidia Jazgar, na co dzień wokalistka zespołu Galicja, podczas Jesieni zapowiadająca każdy koncert. Jej obecność wnosi ciepło, pogodę i humor do „klasycznie poważnych” sal koncertowych.

Tegoroczna edycja Festiwalu dowodzi, że gitara zaczyna się nudzić sama na estradzie. To dobrze. Czas pokazać coś więcej, bo jakkolwiek piękna, bez towarzystwa pozostanie „towarem dla wybranych”. W przyszłym roku życzyłabym sobie zobaczyć gitarę w 3D. Dla niewtajemniczonych: wielowymiarowo.

tekst i fot. Weronika Spyrka

 


Więcej:
Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami2019-04-26 09:36:48Jose Cura po raz pierwszy w swojej karierze zadyryguje wersją koncertową opery "Suor Angelica" na Festiwalu Ady Sari.
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.