Philippe Jaroussky podbija Katowice
2009-12-02 10:05:22

Muzyka dwóch wielkich podróżników – Georga Friedricha Händla i Johanna Christiana Bacha wypełniła w poniedziałkowy wieczór 30. listopada salę katowickiej Akademii Muzycznej, podczas koncertu Philippa Jaroussky’ego i zespołu Concerto Köln. Aplauz, który publiczność zgotowała wykonawcom najlepiej potwierdza poziom tego bezprecedensowego wydarzenia, zamykającego Festiwal Ars Cameralis Silesiae Superioris (Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej). W przeddzień koncertu, dzięki uprzejmości solisty oraz organizatorów festiwalu, studentom katowickiej uczelni dane było spotkać się z wybitnym kontratenorem – wspaniałym artystą i jak się miało okazać niezwykłym człowiekiem.

Phillippe JarousskyFot. Anna Domańska

Dzieje życia Händla i  Johanna Christiana Bacha nierozerwalnie związane są z podróżami. Niemcy, Włochy, wreszcie Anglia – to najważniejsze punkty na mapie ich życiowej wędrówki. Także sam program muzycznej uczty, która stała się udziałem licznie zgromadzonej publiczności (sala koncertowa katowickiej AM mieści ok. 400 osób – bilety rozeszły się błyskawicznie) określić można rodzajem wędrówki. Muzycznej wędrówki pomiędzy stylami i epokami.

Zestawienie w jednym programie dzieł dwóch kompozytorów stworzyło mimowolnie atmosferę artystycznego pojedynku. Wbrew oczekiwaniom  „londyński” Bach nie wyszedł z tego pojedynku pokonany. Ciekawy styl kompozytora reprezentuje cechy charakterystyczne dla epoki przejściowej miedzy barokiem a klasycyzmem. Wspaniałe arie stanowią już zapowiedź kompozycji Mozarta (kolejny podróżnik!). W koncercie klawesynowym, który znalazł się w programie poniedziałkowego wieczoru, do głosu dochodzi tzw. styl wzmożonej uczuciowości (tzw. Empfindsamkeit). I to właśnie znakomita interpretacja tego utworu, zdradzająca ów „preromantyczny” rys (wielkie brawa dla solisty – Nicolausa de Figueiredo), uczyniła z Johanna Christana godnego przeciwnika dla samego Händla.

Phillippe JarousskyFot. Anna Domańska

Gwiazdą wieczoru, skupiającą największe zainteresowanie publiczności, okazał się bezsprzecznie Philippe Jaroussky. Niezwykła kultura dźwięku, piękna barwa, techniczna biegłość, znakomita postawa sceniczna, a nade wszystko wyczucie stylu i rozumienie sensu śpiewanych słów – zalety te uczyniły z występu kontratenora muzyczny spektakl na światowym poziomie. Artysta kilkakrotnie bisował, wprawiając publiczność w zachwyt wirtuozowskimi interpretacjami takich utworów, jak choćby arii Venti, turbini z opery  Rinaldo Händla (popatrz tutaj).

 * * *

 W czasie spotkania zorganizowanego w gmachu Akademii Muzycznej, Jaroussky podzielił się ze studentami swoją wiedzą na temat technicznych aspektów sztuki wokalnej. - Nigdy nie widziałem różnicy pomiędzy techniką śpiewania głosem kontratenorowym, a  tzw. techniką klasyczną.. Rzeczą najważniejszą jest zachowanie własnego, naturalnego głosu - mówił.- Zanim zaśpiewa się jakieś zdanie, trzeba je umieć szczerze wypowiedzieć.[…] Śpiew jest pracą nad emocjami - tłumaczył. Pracowitość, naturalność i autentyczność to przymioty, które pomagają artyście w osiągnięciu sukcesu – taki kodeks można by sformułować przysłuchując się wypowiedziom artysty. Obok uwag technicznych artysta udzielił młodym adeptom sztuki muzycznej licznych wskazówek interpretacyjnych:

Jaroussky opowiadał o swoich najnowszych projektach wykonawczych, w tym o albumie z muzyką operową Johanna Christiana Bacha - kompozytora, w którego dorobku ważne miejsce zajmuje  literatura, przeznaczona dla katastratów, współcześnie stanowiąca trzon repertuaru kontratenorów.  Przełamawszy początkowe uprzedzenia względem muzyki „londyńskiego” Bacha, artysta odkrył w niej wspaniały świat, w którym na tle odchodzącej do przeszłości muzyki, pojawiają się przebłyski nowego stylu. Stylu którego ukoronowaniem stała się twórczość Mozarta. - Wspaniale byłoby połączy w programie jednego koncertu utwory Händla, Johanna Christiana Bacha i Mozarta – trzech wielkich muzycznych podróżników - powiedział Jaroussky.

 Duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziła działalność artysty na scenie operowej. „Świat opery jest światem twardym” – stwierdził Jaroussky, opisując wymogi, jakie przed współczesnym śpiewakiem stawiają reżyserzy operowi. Problemem współczesnych realizacji jest to, że ich kontrowersyjny wyraz często pozostaje w sprzeczności z dramaturgią dzieła, wynikającą z muzyki i libretta.

Jaroussky zdradził również kilka szczegółów, dotyczących najbliższych artystycznych planów. Potwierdził m.in., że w przyszłym roku wystąpi w Brukseli w duecie z Andreasem Schollem – swoistym „rywalem” wśród kontratenorów. Artyści wykonają wspólnie muzykę Henry Purcella. - Jestem przekonany, że wielu ludzi pojawi się na tym koncercie z nadzieją zobaczenia przysłowiowej ‘walki bokserskiej’, będącej czymś w rodzaju pojedynku kastratów, z czasów Händla. Mam jednak nadzieję, że współpraca ta pomoże uwypuklić dzielące nas  różnice, decydujące o indywidualności naszych osobowości artystycznych  – zakończył swoją wypowiedź Philippe Jaroussky.

Anna Domańska


Więcej:
Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami2019-04-26 09:36:48Jose Cura po raz pierwszy w swojej karierze zadyryguje wersją koncertową opery "Suor Angelica" na Festiwalu Ady Sari.
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.