Obrazki Agnieszki Duczmal
2011-09-20 20:12:13

Jest już pewne, że gdy koncert daje Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” kierowana przez Agnieszkę Duczmal, będzie to wydarzenie artystyczne najwyższej klasy.

AGNIESZKA DUCZMALDyrygentka wchodzi na scenę lekko, spokojnie, zdawałoby się nawet, że bardzo niepozornie. Niziutka otoczona smokingami członków orkiestry, którą sama stworzyła ponad czterdzieści lat temu, rozpoczyna koncert. Na początek Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego. Następnie klasycyzujący Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego, w którym brawurą i świetnym wyczuciem estetyki utworu wykazał się solista – Jarosław Żołnierczyk, grający również pierwsze skrzypce w „Amadeusie”. Na koniec pierwszej części znów Górecki, tym razem syn Mikołaj. Jego Divertimento na orkiestrę smyczkową wykazuje wielkie wpływy ojca – Henryka Mikołaja.

Fot. Archiwum Filharmonii Pomorskiej / Piotr Jasiczek

Nie trudno pomylić autorów tego utworu. Po przerwie Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego w opracowaniu Agnieszki Duczmal. Można żywić obawy, czy dzieło to nie straci poprzez transkrypcję wyłącznie na zespół smyczkowy. Szczęśliwie nie, Agnieszka Duczmal ukazała, jak bardzo malownicze, wręcz plastyczne są Obrazki, a do historii wybitnych opracowań utworu - poza instrumentacją Ravela – należy dodać transkrypcję Duczmal. Wykonanie połączono z prezentacją obrazów Mariusza Kałdowskiego. Tym samym, transkrypcja dyrygentki umożliwiła artyście powrót do pierwotnej plastycznej inspiracji dzieła.

Jak wiele artystycznych wrażeń dostarczyła gra Orkiestry Polskiego Radia świadczyły owacje na stojąco i bisy, których domagała się publiczność. Szkoda tylko, że widownia nie zgromadziła większej liczby słuchaczy. Na pewno już teraz koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” i Agnieszki Duczmal można uznać za jedno z najlepszych wydarzeń podczas 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.

Agnieszka Lakner

poniedziałek

2011-09-19, godz. 19

Filharmonia Pomorska

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA  AMADEUS

Agnieszka Duczmal, dyrygent

Jarosław Żołnierczyk, skrzypce

 

H. M. Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu

R. Twardowski - Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową

M. Górecki - Divertimento na orkiestrę smyczkową

M. Musorgski - Obrazki z wystawy w opr. Agnieszki Duczmal

 

 


Więcej:
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.
Festiwal Opera RARA: Czy Charpentier nie dokończył opery?2018-01-24 23:49:16„Zostań z nami na zawsze, o cudowne wrażenie tego głosu, co wzrusza, zachwyca, urzeka”! – prosili mieszkańcy mitologicznych zaświatów, oczarowani śpiewem Orfeusza, a za nimi publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, nie mniej olśniona sztuką gości z Francji.
Festiwal Opera RARA: Kamienie i skrzydła u ramion2018-01-22 12:13:12Na ten wieczór się czekało: intrygujące tytuły, obiecujący wykonawcy, wreszcie pierwsza z dwóch inscenizacji przygotowanych specjalnie dla festiwalu.
Festiwal Opera RARA: Gdzie jest piekło?2018-01-22 12:11:35Prawdziwym misterium można by określić koncert „Enfers” („Piekła”) otwierający w Centrum Kongresowym ICE Kraków tegoroczny festiwal Opera Rara. Już choćby przez same jego ramy – efektowne i symboliczne: zaciemnienie sceny i widowni na początku oraz rozjaśnienie na końcu.
Kobieta zmienną jest, czyli Sinfonietta Cracovia wraz z Soyoung Yoon i Amelią Maszońską2017-07-29 09:04:28relacja z finałowego koncertu Sinfonietta Festival