Obrazki Agnieszki Duczmal
2011-09-20 20:12:13

Jest już pewne, że gdy koncert daje Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” kierowana przez Agnieszkę Duczmal, będzie to wydarzenie artystyczne najwyższej klasy.

AGNIESZKA DUCZMALDyrygentka wchodzi na scenę lekko, spokojnie, zdawałoby się nawet, że bardzo niepozornie. Niziutka otoczona smokingami członków orkiestry, którą sama stworzyła ponad czterdzieści lat temu, rozpoczyna koncert. Na początek Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego. Następnie klasycyzujący Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego, w którym brawurą i świetnym wyczuciem estetyki utworu wykazał się solista – Jarosław Żołnierczyk, grający również pierwsze skrzypce w „Amadeusie”. Na koniec pierwszej części znów Górecki, tym razem syn Mikołaj. Jego Divertimento na orkiestrę smyczkową wykazuje wielkie wpływy ojca – Henryka Mikołaja.

Fot. Archiwum Filharmonii Pomorskiej / Piotr Jasiczek

Nie trudno pomylić autorów tego utworu. Po przerwie Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego w opracowaniu Agnieszki Duczmal. Można żywić obawy, czy dzieło to nie straci poprzez transkrypcję wyłącznie na zespół smyczkowy. Szczęśliwie nie, Agnieszka Duczmal ukazała, jak bardzo malownicze, wręcz plastyczne są Obrazki, a do historii wybitnych opracowań utworu - poza instrumentacją Ravela – należy dodać transkrypcję Duczmal. Wykonanie połączono z prezentacją obrazów Mariusza Kałdowskiego. Tym samym, transkrypcja dyrygentki umożliwiła artyście powrót do pierwotnej plastycznej inspiracji dzieła.

Jak wiele artystycznych wrażeń dostarczyła gra Orkiestry Polskiego Radia świadczyły owacje na stojąco i bisy, których domagała się publiczność. Szkoda tylko, że widownia nie zgromadziła większej liczby słuchaczy. Na pewno już teraz koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” i Agnieszki Duczmal można uznać za jedno z najlepszych wydarzeń podczas 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.

Agnieszka Lakner

poniedziałek

2011-09-19, godz. 19

Filharmonia Pomorska

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA  AMADEUS

Agnieszka Duczmal, dyrygent

Jarosław Żołnierczyk, skrzypce

 

H. M. Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu

R. Twardowski - Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową

M. Górecki - Divertimento na orkiestrę smyczkową

M. Musorgski - Obrazki z wystawy w opr. Agnieszki Duczmal

 

 


Więcej:
Nie da się dyrygować Puccinim bez umiejętności radzenia sobie z silnymi uczuciami2019-04-26 09:36:48Jose Cura po raz pierwszy w swojej karierze zadyryguje wersją koncertową opery "Suor Angelica" na Festiwalu Ady Sari.
Misteria Paschalia: MISTERNA SIEĆ ROZPACZY2019-04-21 13:40:14Tak – Ewangelia to radość, Dobra Nowina. A co, gdy Apostołowie pogrążeni są w smutku? Gdy celebranci odziani w czerwień padają na twarz przed pustym ołtarzem? Gdy ukrzyżowany również za nas został umęczony i pogrzebany? Co, gdy trzeci dzień tak daleki? Co wtedy? Łzy – zwyczajne,
Mistaeria Paschalia: PO CZYSTOŚĆ HIZOPU, PONAD BIEL ŚNIEGU2019-04-21 13:38:17Od 35 lat Rinaldo Alessandrini wraz z założonym przez siebie zespołem Concerto Italiano przeciera szlaki i wyznacza standardy w historycznym wykonawstwie muzycznym.
Misteria Pascalia: W OGRÓJCACH2019-04-21 13:36:15Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!
Misteria Pascalia: TRADYCYJNIE I POD WŁOS2019-04-21 13:33:17Słuchacze zgromadzeni wczoraj w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, by wysłuchać Filippa Mineccii i {oh!} Orkiestry Historycznej pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki, mimo spowodowanej chorobą nieobecności śpiewaka z pewnością nie wyszli z koncertu rozczarowani.
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.