Hilliard Ensemble na krakowskim Rynku
2011-12-20 22:06:29

W Bazylice Mariackiej rozbrzmiała muzyka hiszpańskiego renesansu. Hilliard Ensemble, znakomity angielski zespół, odwiedził Kraków w ramach festiwalu Stara Europa. Na repertuar złożyły się późnośredniowieczne i renesansowe utwory – usłyszeliśmy anonimowe kompozycje oraz dzieła Pérotina, Josquina des Prés i Tomása Luisa de Victorii. Hilliard Ensemble

Hilliard Ensemble, fot. Archiwum CC

Wokalny kwartet – cudowny baryton Gordona Jamesa, świetlisty kontratenor Davida Jamesa i dwa doskonałe tenory: Rogersa Coveya-Crumpa oraz Stevena Harrolda przeniósł nas w odległe czasy. Program został ułożony tematycznie, co umożliwiło wgląd w krystalizowanie się muzycznego stylu doby Odrodzenia.

O magnum mysterium Pomponnia Nenny, moim zdaniem najpiękniejszy utwór całego koncertu, wywołał łzy wzruszenia na twarzach wszystkich zakochanych w muzyce dawnej. Autor, neapolitański kompozytor żyjący w latach 1556-1608, związany był z dworem księcia Carlo Gesualdo, który przeszedł do historii muzyki jako autor awangardowych tonalnie utworów.

Niestety, pomimo wysokiego poziomu wykonania, nie wszystkim słuchaczom udało się dotrwać do końca wydarzenia. Trudno wytłumaczyć to zjawisko, można jedynie pokusić się o hipotezę, że tak ambitny repertuar nie jest łatwy w odbiorze dla przeciętnych melomanów. Pozostałą publiczność Anglicy nagrodzili jednym bisem.

 Róża Różańska

 

 

16 grudnia 2011, godz. 19.00

Bazylika Mariacka w Krakowie

Hiszpański renesans w cyklu Stara Europa

Hilliard Ensemble:

Viderunt omnes – Pérotin

O Sapientiae

Magnificat / Et exultavit (Victoria: Magnificat Secundi toni)

Salve Mater gracie – Anon.

Beata viscera – Anon. C13

O Adonai

Quia respexit / Quia fecit mihi magna (Victoria: Magnificat Secundi toni)

Ave Maria – Josquin des Prés (c.1440-1521)

O Radix Iesse

Et misericordia / Fecit potentiam (Victoria: Magnificat Secundi toni)

Stirps Iesse – Anon. C13

O Clavis David

Deposuit potentes / Esurientes (Victoria: Magnificat Secundi toni)

Exordium quadruplate – Codex Specialnik

Verbum caro - Anon. (Grey manuscript)

O Oriens

Suscepit Israel / Sicut locutus est (Victoria: Magnificat Secundi toni)

Gaude Virgo Mater Christi – Anon.

Sophia / O quam pulchra / Magi videntes stellam – Codex Specialnik

O Rex gentium

Gloria Patri / Sicut erat (Victoria: Magnificat Secundi toni)

O magnum mysterium – Pomponio Nenna (1556-1608)

O Emmanuel

Nobis est natus hodie – Codex Specialnik


 


Więcej:
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.
Festiwal Opera RARA: Czy Charpentier nie dokończył opery?2018-01-24 23:49:16„Zostań z nami na zawsze, o cudowne wrażenie tego głosu, co wzrusza, zachwyca, urzeka”! – prosili mieszkańcy mitologicznych zaświatów, oczarowani śpiewem Orfeusza, a za nimi publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, nie mniej olśniona sztuką gości z Francji.
Festiwal Opera RARA: Kamienie i skrzydła u ramion2018-01-22 12:13:12Na ten wieczór się czekało: intrygujące tytuły, obiecujący wykonawcy, wreszcie pierwsza z dwóch inscenizacji przygotowanych specjalnie dla festiwalu.
Festiwal Opera RARA: Gdzie jest piekło?2018-01-22 12:11:35Prawdziwym misterium można by określić koncert „Enfers” („Piekła”) otwierający w Centrum Kongresowym ICE Kraków tegoroczny festiwal Opera Rara. Już choćby przez same jego ramy – efektowne i symboliczne: zaciemnienie sceny i widowni na początku oraz rozjaśnienie na końcu.
Kobieta zmienną jest, czyli Sinfonietta Cracovia wraz z Soyoung Yoon i Amelią Maszońską2017-07-29 09:04:28relacja z finałowego koncertu Sinfonietta Festival
Polska odsłona Jerozolimy – koncert Veretski Pass na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie2017-07-05 19:46:26 Fuzję wieloetnicznego repertuaru ludowego wykonywanego w południowo-wschodniej Europie przed II wojną światową zaprezentował zespół Veretski Pass. W programie koncertu pojawiły się mazurki, krakowiaki
B(b)liski czy D(d)aleki Wschód? - Dudu Tassa & The Kuwaitis, Shye Ben Tzur & The Rajasthan Express, Neta Elkayam na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie2017-07-04 08:51:25Koncerty odsłoniły nieco egzotyczne dla polskiego słuchacza oblicze Jerozolimy