Imponujący finał XXXV Dni Muzyki
2012-07-27 19:01:20

POLSKA MUZA PATRONUJE

Zapowiedziane na 17 lipca spotkanie w Białej Izbie Związku Podhalan  ściągnęło - jak zwykle - sporo ludzi, ciekawych wypowiedzi gości Towarzystwa. Jak można było się spodziewać, redaktor Polskiego Radia - Adam Rozlach, wywiązał się z  zadania, by przedstawić relacje Karola Szymanowskiego z mediami, znakomicie. Wniosek: Szymanowski był postacią medialną! Świadczą o tym liczne relacje prasowe i udział w audycjach radiowych. Gdyby wtedy istniała telewizja, pewnie i w niej niejednokrotnie znalazłyby się wypowiedzi kompozytora, znakomitego przecież mówcy, erudyty – człowieka wrażliwego na problemy społeczne i kulturalne. A potem była seria świetnych występów młodych, w przeważającej liczbie wykonawców w Galerii Ryszarda Orskiego.

18 lipca zaprezentowali się cymbalista - Mykhaylo Zakhariya z Uhrainy ze swoją małżonką – pianistką Daną ze Słowacji. Występ ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, zważywszy na instrument, słuchaczom bardziej znany z Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza, niż z sali koncertowej. Wirtuoz z Ukrainy potwierdził famę o swych nadzwyczajnych umiejętnościach. Szczególne wrażenie wywarły na słuchaczach wykonane według oryginalnego zapisu, Chaconne z Partity d-moll BWV 1004 J. S. Bacha  i zamykające wieczór wykonane wspólnie z pianistką, popisowe Wariacje na temat rumuńskiej pieśni ludowej jego autorstwa. Nie obyło się bez naddatku!

Dni MuzykiRecital wokalny Ewy Wąsik – laureatki Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura - potwierdził jej wysokie umiejętności i talent muzyczny. Po pięknym zaprezentowaniu ośmiu z 12 Pieśni kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego i cyklu stanowczo niedocenianego u nas - Josquina Turiny Poema en forma de canciones op. 19, w wykonaniu, których doskonale partnerował jej Zbigniew Raubo, przypomniała swoim fanom 4 arie z repertuaru swojego występu konkursowego: Mesicku na nebi z opery Rusałka A. Dvořáka, Ecco mi inlieta vesto…Oh, quanta volta z opery Montecchi e Capuletti V. Beliniego, arię Małgorzaty z klejnotami z opery Faust Ch. Gounoda i pieśń Roksany z opery Król Roger K. Szymanowskiego. Obszerny, świetnie wykonany program!

Nadszedł moment pożegnania się z gościnną Galerią Orskiego. Ostatni wieczór stał pod znakiem „konfrontacji” doświadczenia i burzliwej młodości. Mistrz i uczeń – taki nosił tytuł. Bronisława Kawalla, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiła ze swoim studentem, Andrzejem Karałowem. Imponujący program: Fantazja chromatyczna i fuga d-moll BWV 903 J.S. Bacha, Andante spianato i Wielki Polonez Es-.dur op. 22  F. Chopina oraz pierwszy utwór z cyklu Maski op. 34 K. Szymanowskiego, dały pani profesor możliwość ukazania całego arsenału środków techniki pianistycznej i kunsztu interpretacji tak różnej stylistycznie muzyki, a jej uczeń, kontynuując prezentację Masek, pozostał przy Szymanowskim, wykonując doskonale jego wczesne 4 Etiudy op. 4. Zachęcony aplauzem dodał na bis I część Sonaty fortepianowej op. 2.

Zwieńczeniem tegorocznych Dni Muzyki upamiętniających 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego był koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Kościele pw. Św. Krzyża, któremu patronowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Orkiestrą dyrygował Massimiliano Caldi, solistą wieczoru był skrzypek - Łukasz Błaszczyk. Przy szczelnie wypełnionym audytorium, w pięknym, posiadającym bardzo dobrą akustykę Kościele, zabrzmiały mało znane dzieła  Józefa M.K. Poniatowskiego – Uwertura do opery Pierre de Medici i Franciszka Lessela – Finale Molto Presto oraz powstały w Zakopanem, w latach 1932-33, tchnący klimatem podhalańskim, II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a w drugiej części wspaniała III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.

Ten festiwal pozostanie na długo w pamięci słuchaczy!

Karol Rafał Bula


Więcej:
Opera RARA: Księżniczka na rozstaju2014-10-14 20:03:14Wybierając się na tę operę można oczekiwać subtelnych nawiązań do wszelkich odcieni miłości. Taka jest właśnie Les Boréades.
Trudna muzyka Mieczysława Wajnberga2014-10-12 19:41:05To wykonawca jako pierwszy jest odbiorcą dzieła i to od niego zależy w jaki sposób utwór zostanie zaprezentowany i odebrany przez słuchaczy, bowiem muzyka to nie tylko dźwięki, lecz także niezdefiniowana siła, która jest wręcz hipnotyczna.
Festiwal Muzyki Filmowej: Gladiator na Arenie2014-10-07 14:09:06Gladiator Ridleya Scotta zyskał na przewartościowaniu obrazu i muzyki. Ścieżka dźwiękowa w wykonaniu Sinfonietty Cracovii tym razem nie podkreślała tylko atmosfery filmu, kreowała także jego rytm i charakter.
Festiwal Muzyki Filmowej: From Poland with love2014-10-04 20:38:50Bohater liczącej sobie już pięćdziesiąt cztery lata serii filmów odwiedził z ekipą wiele krajów, to do Polski jeszcze osobiście nie zawitał.
Muzyka filmowa najbardziej intymną częścią twórczości2014-10-02 21:09:52Było kameralnie, ciemne wnętrze potęgowało wrażenie intymności a kiedy popłynęły pierwsze dźwięki było pewne, że będzie to koncert wyjątkowy.
Warszawska Jesień: Koncert podwójny2014-10-02 19:03:01To fragment płyty z muzyką operową, „która akurat była pod ręką w studiu i została włączona do kompozytorskiej mikstury”.
Warszawska Jesień: Dyskoteka pod deskami „Imki” zakłóca koncert 2014-10-01 19:29:17Zaserwowany 20 września repertuar z początku wydawał się może nie „lekkostrawny”, ale przyjemny. Jednak to już na pierwszej kompozycji owa przyjemność się kończy.
Benvenuto Cellini – fałszywa historia bohatera 2014-09-29 18:15:51Kompozycja Berlioza jest niezwykle monumentalna i pełna rozmachu. To potężne chóry i przejmujące ensemble.
Warszawska Jesień: Wnętrze i kolor dźwięku2014-09-29 10:29:58Muzyka trysnęła energią. Głośne, piskliwe akordy dętych, przekrzykujące perkusję i fortepian preparowany (nieinwazyjnie, bo folią) oraz małą, choć drapieżną grupę smyczków. Wszystko to sprawiało wrażenie chaosu, z którego wyłonił się… walczyk.
Mefistofeles Arrigo Boito na początek2014-09-28 07:54:33Krakowska premiera Mefistofelesa przyniosła wiele wrażeń. Za reżyserię oraz inscenizację i scenografię odpowiedzialny był Tomasz Konina. Stworzył spektakl prosty i zwarty, jednak brakowało mi w nim czarciej mocy w dosłownym tego słowa znaczeniu.