Imponujący finał XXXV Dni Muzyki
2012-07-27 19:01:20

POLSKA MUZA PATRONUJE

Zapowiedziane na 17 lipca spotkanie w Białej Izbie Związku Podhalan  ściągnęło - jak zwykle - sporo ludzi, ciekawych wypowiedzi gości Towarzystwa. Jak można było się spodziewać, redaktor Polskiego Radia - Adam Rozlach, wywiązał się z  zadania, by przedstawić relacje Karola Szymanowskiego z mediami, znakomicie. Wniosek: Szymanowski był postacią medialną! Świadczą o tym liczne relacje prasowe i udział w audycjach radiowych. Gdyby wtedy istniała telewizja, pewnie i w niej niejednokrotnie znalazłyby się wypowiedzi kompozytora, znakomitego przecież mówcy, erudyty – człowieka wrażliwego na problemy społeczne i kulturalne. A potem była seria świetnych występów młodych, w przeważającej liczbie wykonawców w Galerii Ryszarda Orskiego.

18 lipca zaprezentowali się cymbalista - Mykhaylo Zakhariya z Uhrainy ze swoją małżonką – pianistką Daną ze Słowacji. Występ ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, zważywszy na instrument, słuchaczom bardziej znany z Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza, niż z sali koncertowej. Wirtuoz z Ukrainy potwierdził famę o swych nadzwyczajnych umiejętnościach. Szczególne wrażenie wywarły na słuchaczach wykonane według oryginalnego zapisu, Chaconne z Partity d-moll BWV 1004 J. S. Bacha  i zamykające wieczór wykonane wspólnie z pianistką, popisowe Wariacje na temat rumuńskiej pieśni ludowej jego autorstwa. Nie obyło się bez naddatku!

Dni MuzykiRecital wokalny Ewy Wąsik – laureatki Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura - potwierdził jej wysokie umiejętności i talent muzyczny. Po pięknym zaprezentowaniu ośmiu z 12 Pieśni kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego i cyklu stanowczo niedocenianego u nas - Josquina Turiny Poema en forma de canciones op. 19, w wykonaniu, których doskonale partnerował jej Zbigniew Raubo, przypomniała swoim fanom 4 arie z repertuaru swojego występu konkursowego: Mesicku na nebi z opery Rusałka A. Dvořáka, Ecco mi inlieta vesto…Oh, quanta volta z opery Montecchi e Capuletti V. Beliniego, arię Małgorzaty z klejnotami z opery Faust Ch. Gounoda i pieśń Roksany z opery Król Roger K. Szymanowskiego. Obszerny, świetnie wykonany program!

Nadszedł moment pożegnania się z gościnną Galerią Orskiego. Ostatni wieczór stał pod znakiem „konfrontacji” doświadczenia i burzliwej młodości. Mistrz i uczeń – taki nosił tytuł. Bronisława Kawalla, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiła ze swoim studentem, Andrzejem Karałowem. Imponujący program: Fantazja chromatyczna i fuga d-moll BWV 903 J.S. Bacha, Andante spianato i Wielki Polonez Es-.dur op. 22  F. Chopina oraz pierwszy utwór z cyklu Maski op. 34 K. Szymanowskiego, dały pani profesor możliwość ukazania całego arsenału środków techniki pianistycznej i kunsztu interpretacji tak różnej stylistycznie muzyki, a jej uczeń, kontynuując prezentację Masek, pozostał przy Szymanowskim, wykonując doskonale jego wczesne 4 Etiudy op. 4. Zachęcony aplauzem dodał na bis I część Sonaty fortepianowej op. 2.

Zwieńczeniem tegorocznych Dni Muzyki upamiętniających 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego był koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Kościele pw. Św. Krzyża, któremu patronowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Orkiestrą dyrygował Massimiliano Caldi, solistą wieczoru był skrzypek - Łukasz Błaszczyk. Przy szczelnie wypełnionym audytorium, w pięknym, posiadającym bardzo dobrą akustykę Kościele, zabrzmiały mało znane dzieła  Józefa M.K. Poniatowskiego – Uwertura do opery Pierre de Medici i Franciszka Lessela – Finale Molto Presto oraz powstały w Zakopanem, w latach 1932-33, tchnący klimatem podhalańskim, II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a w drugiej części wspaniała III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.

Ten festiwal pozostanie na długo w pamięci słuchaczy!

Karol Rafał Bula


Więcej:
Cyja na salonach. 18. urodziny Motion Trio2014-11-18 06:37:03Grali na ulicy i w Carnegie Hall, współpracowali z L.U.C-em i z Krzysztofem Pendereckim. Należą do muzyków, którzy znają swój instrument od podszewki i potrafią zrobić z niego wszystko – bęben, syntezator, kobzę albo werbel.
Szampańskie wieczory w Studio Buffo2014-11-17 21:34:17Jeżeli wyprawa po świecie włoskiej kultury, tradycji i gorącej muzyki z Półwyspu Apenińskiego - od San Remo po Neapol, to tylko w znakomitym towarzystwie!
Abdrazakov i Rachvelishvili na deskach Met: zwycięski toreador prawie przyćmił wspaniałą Carmen.2014-11-17 18:56:55Pod batutą Pabla Herosa-Casady, debiutującego w Nowym Jorku hiszpańskiego maestro, zostaliśmy na nowo oczarowani iberyjską melodyką opery.
Una pasión - do czego ta pasja?2014-11-16 22:38:27To opowieść o losach dwóch kobiet, ich pasji do życia i skrywanych tajemnicach, w katalońskim oraz sefardyjskim brzmieniu.
Dwa bieguny Requiem2014-11-03 15:21:57O ile dzieło Mozarta przygotowane był naprawdę całkiem dobrze, o tyle wykonanie kompozycji Łukaszewskiego przez Orkiestrę i Chór Filharmonii pozostawiało dużo do życzenia.
Stereotypom precz! Koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia orkiestry Wieniawa2014-11-02 21:39:59Zwykle jest to marsz defiladowy kilku lub kilkunastu podstarzałych mężczyzn, którzy nie mają wiele wspólnego z muzyką. Jednak tym razem było inaczej, było niezwykle.
Screen and Sound Fest. Let`s See The Music 2014 – nagrody rozdane! 2014-10-30 07:32:54Do udziału w konkursie zarejestrowało się ponad 200 uczestników zarówno z Polski jak i z za-granicy, którzy nadesłali ponad 100 filmów. Jury wskazało po 5 wizualizacji do każdej z konkur-sowych kategorii...
Met Live in HD: Wesele Figara w Downton Abbey2014-10-26 21:08:20Met zdecydowała się przypomnieć publiczności urok angielskiej wsi. Mozartowski pałacyk na hiszpańskiej prowincji ustąpił miejsca neogotykowej siedzibie przywodzącej na myśl realia wybornego serialu Downton Abbey.
Muzyczno- wizualne widowisko z Naturą w roli głównej2014-10-23 19:16:35Jako pierwszy użyty został enigmatyczny, hybrydyczny instrument wymyślony przez artystkę – gameleste, który wprowadził oniryczną aurę.
Opera RARA: Księżniczka na rozstaju2014-10-14 20:03:14Wybierając się na tę operę można oczekiwać subtelnych nawiązań do wszelkich odcieni miłości. Taka jest właśnie Les Boréades.