Imponujący finał XXXV Dni Muzyki
2012-07-27 19:01:20

POLSKA MUZA PATRONUJE

Zapowiedziane na 17 lipca spotkanie w Białej Izbie Związku Podhalan  ściągnęło - jak zwykle - sporo ludzi, ciekawych wypowiedzi gości Towarzystwa. Jak można było się spodziewać, redaktor Polskiego Radia - Adam Rozlach, wywiązał się z  zadania, by przedstawić relacje Karola Szymanowskiego z mediami, znakomicie. Wniosek: Szymanowski był postacią medialną! Świadczą o tym liczne relacje prasowe i udział w audycjach radiowych. Gdyby wtedy istniała telewizja, pewnie i w niej niejednokrotnie znalazłyby się wypowiedzi kompozytora, znakomitego przecież mówcy, erudyty – człowieka wrażliwego na problemy społeczne i kulturalne. A potem była seria świetnych występów młodych, w przeważającej liczbie wykonawców w Galerii Ryszarda Orskiego.

18 lipca zaprezentowali się cymbalista - Mykhaylo Zakhariya z Uhrainy ze swoją małżonką – pianistką Daną ze Słowacji. Występ ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, zważywszy na instrument, słuchaczom bardziej znany z Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza, niż z sali koncertowej. Wirtuoz z Ukrainy potwierdził famę o swych nadzwyczajnych umiejętnościach. Szczególne wrażenie wywarły na słuchaczach wykonane według oryginalnego zapisu, Chaconne z Partity d-moll BWV 1004 J. S. Bacha  i zamykające wieczór wykonane wspólnie z pianistką, popisowe Wariacje na temat rumuńskiej pieśni ludowej jego autorstwa. Nie obyło się bez naddatku!

Dni MuzykiRecital wokalny Ewy Wąsik – laureatki Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura - potwierdził jej wysokie umiejętności i talent muzyczny. Po pięknym zaprezentowaniu ośmiu z 12 Pieśni kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego i cyklu stanowczo niedocenianego u nas - Josquina Turiny Poema en forma de canciones op. 19, w wykonaniu, których doskonale partnerował jej Zbigniew Raubo, przypomniała swoim fanom 4 arie z repertuaru swojego występu konkursowego: Mesicku na nebi z opery Rusałka A. Dvořáka, Ecco mi inlieta vesto…Oh, quanta volta z opery Montecchi e Capuletti V. Beliniego, arię Małgorzaty z klejnotami z opery Faust Ch. Gounoda i pieśń Roksany z opery Król Roger K. Szymanowskiego. Obszerny, świetnie wykonany program!

Nadszedł moment pożegnania się z gościnną Galerią Orskiego. Ostatni wieczór stał pod znakiem „konfrontacji” doświadczenia i burzliwej młodości. Mistrz i uczeń – taki nosił tytuł. Bronisława Kawalla, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiła ze swoim studentem, Andrzejem Karałowem. Imponujący program: Fantazja chromatyczna i fuga d-moll BWV 903 J.S. Bacha, Andante spianato i Wielki Polonez Es-.dur op. 22  F. Chopina oraz pierwszy utwór z cyklu Maski op. 34 K. Szymanowskiego, dały pani profesor możliwość ukazania całego arsenału środków techniki pianistycznej i kunsztu interpretacji tak różnej stylistycznie muzyki, a jej uczeń, kontynuując prezentację Masek, pozostał przy Szymanowskim, wykonując doskonale jego wczesne 4 Etiudy op. 4. Zachęcony aplauzem dodał na bis I część Sonaty fortepianowej op. 2.

Zwieńczeniem tegorocznych Dni Muzyki upamiętniających 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego był koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Kościele pw. Św. Krzyża, któremu patronowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Orkiestrą dyrygował Massimiliano Caldi, solistą wieczoru był skrzypek - Łukasz Błaszczyk. Przy szczelnie wypełnionym audytorium, w pięknym, posiadającym bardzo dobrą akustykę Kościele, zabrzmiały mało znane dzieła  Józefa M.K. Poniatowskiego – Uwertura do opery Pierre de Medici i Franciszka Lessela – Finale Molto Presto oraz powstały w Zakopanem, w latach 1932-33, tchnący klimatem podhalańskim, II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a w drugiej części wspaniała III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.

Ten festiwal pozostanie na długo w pamięci słuchaczy!

Karol Rafał Bula


Więcej:
Jak brzmi Barok na Spiszu?2014-08-27 18:33:21Sławomir Zubrzycki wystąpił z recitalem na instrumencie, mało powiedzieć rzadkim, ale takim, o istnieniu którego mało kto słyszał. To właśnie jego efekty brzmieniowe zapewniły pewną niezwykłość wydarzenia.
Nie taki zmierzch ponury2014-08-22 20:44:14Wakacyjny cykl bezpłatnych, ciekawych repertuarowo koncertów pod nazwą Musica sacra, którego inicjatorem jest Capella Cracoviensis, zasługuje na uznanie.
Największe widowisko jazzowe w Polsce w stylu etno2014-08-21 19:48:14Wielki jazzowy standard Steve Wonder’a wspólnie z publicznością wykonali najlepsi muzycy jazzowi z wielu stron świata, a przewodziła im niesamowita, wszechstronna artystka - Esperanza Spalding.
„Przykurzony” Christobal de Morales na Cracovia Sacra2014-08-21 16:12:51Hiszpania przywitała go z otwartymi ramionami jako jednego z najsławniejszych europejskich kompozytorów, w Krakowie przypomniał go zespół Octava Ensemble.
Trwa 48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju2014-08-14 14:54:13Rozmowa z Aleksandrem Półchłopkiem - synem twórcy i organizatora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
O przyjemności miłości2014-08-12 14:10:41Cały recital został skonstruowany wokół miłości, a co za tym idzie zdrady, namiętności, tęsknoty...
Co można usłyszeć w górach?2014-08-12 11:28:36Folklor jest nadal żywy, a jego tworzenie czy podziwianie daje satysfakcję i wiele radości.
Po Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy2014-08-06 14:42:50Być może po tych właśnie koncertach słuchaczy spotkały w wyobraźni niezwykłe wieczorne przygody wśród krajobrazu szczawnickich parków.
Syn marnotrawny, czy raczej syn tragiczny – Don Carlos Verdiego z Salzburger Festspiele2014-07-28 16:09:12Bardzo mnie cieszy, że dotychczasowej hegemonii The Metropolitan Opera rośnie tak znakomita „konkurencja”.
Wawel o zmierzchu na nowo2014-07-14 15:45:14Otaczała nas muzyka zmierzchu, spomiędzy snu i jawy, imaginacji i rzeczywistości. Była to też muzyka, która słuchaczy nauczyła, i poruszyła.