Imponujący finał XXXV Dni Muzyki
2012-07-27 19:01:20

POLSKA MUZA PATRONUJE

Zapowiedziane na 17 lipca spotkanie w Białej Izbie Związku Podhalan  ściągnęło - jak zwykle - sporo ludzi, ciekawych wypowiedzi gości Towarzystwa. Jak można było się spodziewać, redaktor Polskiego Radia - Adam Rozlach, wywiązał się z  zadania, by przedstawić relacje Karola Szymanowskiego z mediami, znakomicie. Wniosek: Szymanowski był postacią medialną! Świadczą o tym liczne relacje prasowe i udział w audycjach radiowych. Gdyby wtedy istniała telewizja, pewnie i w niej niejednokrotnie znalazłyby się wypowiedzi kompozytora, znakomitego przecież mówcy, erudyty – człowieka wrażliwego na problemy społeczne i kulturalne. A potem była seria świetnych występów młodych, w przeważającej liczbie wykonawców w Galerii Ryszarda Orskiego.

18 lipca zaprezentowali się cymbalista - Mykhaylo Zakhariya z Uhrainy ze swoją małżonką – pianistką Daną ze Słowacji. Występ ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, zważywszy na instrument, słuchaczom bardziej znany z Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza, niż z sali koncertowej. Wirtuoz z Ukrainy potwierdził famę o swych nadzwyczajnych umiejętnościach. Szczególne wrażenie wywarły na słuchaczach wykonane według oryginalnego zapisu, Chaconne z Partity d-moll BWV 1004 J. S. Bacha  i zamykające wieczór wykonane wspólnie z pianistką, popisowe Wariacje na temat rumuńskiej pieśni ludowej jego autorstwa. Nie obyło się bez naddatku!

Dni MuzykiRecital wokalny Ewy Wąsik – laureatki Wyróżnienia i Nagrody Specjalnej Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura - potwierdził jej wysokie umiejętności i talent muzyczny. Po pięknym zaprezentowaniu ośmiu z 12 Pieśni kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego i cyklu stanowczo niedocenianego u nas - Josquina Turiny Poema en forma de canciones op. 19, w wykonaniu, których doskonale partnerował jej Zbigniew Raubo, przypomniała swoim fanom 4 arie z repertuaru swojego występu konkursowego: Mesicku na nebi z opery Rusałka A. Dvořáka, Ecco mi inlieta vesto…Oh, quanta volta z opery Montecchi e Capuletti V. Beliniego, arię Małgorzaty z klejnotami z opery Faust Ch. Gounoda i pieśń Roksany z opery Król Roger K. Szymanowskiego. Obszerny, świetnie wykonany program!

Nadszedł moment pożegnania się z gościnną Galerią Orskiego. Ostatni wieczór stał pod znakiem „konfrontacji” doświadczenia i burzliwej młodości. Mistrz i uczeń – taki nosił tytuł. Bronisława Kawalla, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina wystąpiła ze swoim studentem, Andrzejem Karałowem. Imponujący program: Fantazja chromatyczna i fuga d-moll BWV 903 J.S. Bacha, Andante spianato i Wielki Polonez Es-.dur op. 22  F. Chopina oraz pierwszy utwór z cyklu Maski op. 34 K. Szymanowskiego, dały pani profesor możliwość ukazania całego arsenału środków techniki pianistycznej i kunsztu interpretacji tak różnej stylistycznie muzyki, a jej uczeń, kontynuując prezentację Masek, pozostał przy Szymanowskim, wykonując doskonale jego wczesne 4 Etiudy op. 4. Zachęcony aplauzem dodał na bis I część Sonaty fortepianowej op. 2.

Zwieńczeniem tegorocznych Dni Muzyki upamiętniających 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego był koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Kościele pw. Św. Krzyża, któremu patronowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Orkiestrą dyrygował Massimiliano Caldi, solistą wieczoru był skrzypek - Łukasz Błaszczyk. Przy szczelnie wypełnionym audytorium, w pięknym, posiadającym bardzo dobrą akustykę Kościele, zabrzmiały mało znane dzieła  Józefa M.K. Poniatowskiego – Uwertura do opery Pierre de Medici i Franciszka Lessela – Finale Molto Presto oraz powstały w Zakopanem, w latach 1932-33, tchnący klimatem podhalańskim, II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a w drugiej części wspaniała III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.

Ten festiwal pozostanie na długo w pamięci słuchaczy!

Karol Rafał Bula


Więcej:
Misteria Paschalia: zmartwychwstanie pełne blasku2014-04-23 08:48:38Po raz drugi w historii festiwalu Misteria Paschalia zabrzmiało okazałe oratorium La Resurrezione George’a Friderica Handla. Cztery lata temu dzieło wykonane zostało przez Il Giardino Armonico, za to na zakończenie tej edycji w Wielki Poniedziałek, przez orkiestrę Le Cercle de l’Harmonie.
Ogień na scenie2014-04-22 06:53:45Noc w Alchemii zaczęła się jak u Hitchcoka – trzęsieniem ziemi. Następnie napięcie stopniowo wzrastało. W akompaniamencie świszczącego w uszach przesteru z kłębów dymu wyłonili się Gonzo and The Prezidents, aby już od pierwszych dźwięków zawładnąć publicznością.
Niedosyt Cassandrą Wilson2014-04-22 06:37:06„Blue Light Till Dawn” to tytuł jednego z pierwszych albumów Cassandry Wilson, który ukazał się na rynku muzycznym równe dwadzieścia lat temu. Publiczność Festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” miała okazję wysłuchać odświeżonych numerów z tej płyty.
Dzień gniewu2014-04-22 06:34:43„Dies irae, dies illa...” to fragment najbardziej rozpoznawalny z dzieła Verdiego Messa da Requiem. W wykonaniu tego utworu niezwykle ważna jest współpraca pomiędzy chórem i orkiestrą. Jak to wyszło na piątkowym koncercie w Filharmonii Krakowskiej?
Misteria Paschalia: lipska Kwiarnia po raz pierwszy w Krakowie2014-04-21 09:41:12Nie dostrzegłam u Café Zimmermann żaru i zapału podczas grania tych pięknych kompozycji. Znacznie lepiej udały się kantaty, a to za sprawą genialnego wokalisty, Damiena Guillona.
Misteria Paschalia: mistyczna polifonia w kopalni2014-04-20 15:20:36Specjalizujący się w repertuarze włoskiego Trecenta zespół Mala Punica wspaniale przedstawił subtelności rzadko słyszanych w naszym mieście utworów. Klasyfikowane jako ars subtilior kompozycje cechuje specyficzna swoboda rytmiczna, przypominająca nieco bliższe romantycznej muzyce rubato.
Misteria Paschlia: ciemna jutrznia Króla Słońce2014-04-19 13:23:35Wizja Vincenta Dumestra wydobyła piękno z barokowej partytury. Za wykreowanie tak refleksyjnego nastroju odpowiadali przede wszystkim śpiewacy: Reinoud Van Mechelen, Jeffrey Thompson i Geoffroy Buffière.
Misteria Paschalia: z wizytą w Opactwie Westminster2014-04-18 19:25:10Zespołowi pod batutą Agnew udało się nie tylko zagrać bardzo dobry koncert, lecz również stworzyć klimat Wielkiego Tygodnia w sali Filharmonii – to nie było tylko bierne odtwarzanie muzyki.
Muzyka odkryta na nowo2014-04-18 06:43:47Koncert z pewnością przyczynił się do ponownego odkrycia twórczości braci Scharwenków oraz lepszego zrozumienia ich spuścizny muzycznej jak i sztuki polskiej.
Misteria Paschalia. Jordi Savall w hołdzie wielkiemu humaniście – Erazmowi z Rotterdamu.2014-04-17 20:06:09Jordi Savall już niemal tradycyjnie pojawia się w Krakowie na festiwalu, prezentując nam wyjątkowe spektakle, składające się z najlepszej klasy artystów. Tym razem – gościnnie – zaproszono także trójkę znakomitych polskich aktorów, którzy mieli uzupełnić koncert słowem.