Finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów.
2013-12-07 19:40:38

IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny GrobliczówPOLSKA MUZA PATRONUJE

 

Dziś zakończył się IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów. Jury pod przewodnictwem prof. Wiesława Kwaśnego przyznało liczne wyróżnienia, a także wyselekcjonowało laureatów. W grupie młodszej (I-III klasa szkoły II stopnia)  na podium znaleźli się: Klara Gromet i Magdalena Turek, które otrzymały ex aequo III miejsce, II miejsca nie przyznano, zaś na I miejscu, znaleźli się Marta Gidaszewska oraz  Antoni Ingielewicz. W grupie starszej (IV-VI klasa szkoły II stopnia) IV miejsce zajęły Katarzyna Górska i Sulamita Ślubowska, III – Wiktoria Borkowska, na II miejscu znalazła się Julia Wrońska, zaś I nagrodą uhonorowano Roberta Łaguniaka.

Podczas konkursu laureatów Marta Gidaszewska urzekła publiczność wyjątkową ekspresją oraz pięknym, bogatym brzmieniem skrzypiec, grając Chanconne Vitalego. Robert Łaguniak wykonał Fantazję na temat własny op. 15. Wieniawskiego, imponując doskonałą techniką, matowym, nośnym dźwiękiem i wyważoną interpretacją utworu. Antoni Ingielewicz po raz kolejny udowodnił, że jeżeli chodzi o skrzypcową wirtuozerię, to nie istnieją dla niego bariery techniczne ani ograniczenia prędkości, wykonując La Ronde des Lutins Bazziniego. Zdobywcy drugich i trzecich miejsc także zaprezentowali swoją sprawność i werwę grając utwory Paganiniego i Telemanna.

Laureaci zostali hojnie obsypani nagrodami przez sponsorów konkursu. Zdobywcy pierwszych nagród otrzymali skrzypce wykonane przez pp. Pawlikowskich wg modelu Groblicza I oraz przez podhalańskich lutników Stanisława Króla i Michała Różaka. Zwycięzcy otrzymali także m. in. akcesoria lutnicze, udział w mistrzowskim Kursie Interpretacji Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, stypendia Fundacji Pro Musica Bona, oraz płyty i książki o tematyce muzycznej. Roberta Łaguniaka czeka jeszcze recital w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, a Martę Gidaszewską i Antoniego Ingielewicza – koncert z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.

(mhn)

IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów

4-7. 12. 2013

PSM II st., Kraków, ul. Basztowa 9


Więcej:
FMF: Koncert Disneya: Piękna i Bestia2018-06-03 11:27:21Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie
11. FMF rozpoczęty! Krzysztof Penderecki patronem Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków!2018-06-03 11:05:39Uroczystą galą Penderecki2Cinema zainaugurowaliśmy jedenastą edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Fidelitas - Suita Lubelska. Teatr Muzyczny w Lublinie2018-04-10 08:39:36Widowisko jest polskim i wysoce udanym, musicalowym połączeniem historycznego libretta z dynamiczną, zróżnicowaną muzyką i ciekawą choreografią.
Misteria Paschalia: Seraficko i melancholijnie2018-03-31 23:06:32Koncerty trzeciego dnia Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentowały pełne spektrum angielskiej muzyki renesansowej: religijnej i świeckiej.
Misteria Paschalia: Muzyka dla Elżbiety i taniec dla duszy2018-03-31 23:02:45Ognistoruda, schowana za zasłoną pudrów, kryz i klejnotów Elżbieta była nie tylko wielką władczynią, ale i wielką miłośniczką oraz mecenaską sztuki.
Festiwal Opera RARA: Chłopcy malowani2018-01-24 23:51:00Angielski baryton Christopher Maltman, któremu przy fortepianie towarzyszył Joseph Middleton, śpiewał bowiem o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki.
Festiwal Opera RARA: Czy Charpentier nie dokończył opery?2018-01-24 23:49:16„Zostań z nami na zawsze, o cudowne wrażenie tego głosu, co wzrusza, zachwyca, urzeka”! – prosili mieszkańcy mitologicznych zaświatów, oczarowani śpiewem Orfeusza, a za nimi publiczność zgromadzona w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, nie mniej olśniona sztuką gości z Francji.
Festiwal Opera RARA: Kamienie i skrzydła u ramion2018-01-22 12:13:12Na ten wieczór się czekało: intrygujące tytuły, obiecujący wykonawcy, wreszcie pierwsza z dwóch inscenizacji przygotowanych specjalnie dla festiwalu.
Festiwal Opera RARA: Gdzie jest piekło?2018-01-22 12:11:35Prawdziwym misterium można by określić koncert „Enfers” („Piekła”) otwierający w Centrum Kongresowym ICE Kraków tegoroczny festiwal Opera Rara. Już choćby przez same jego ramy – efektowne i symboliczne: zaciemnienie sceny i widowni na początku oraz rozjaśnienie na końcu.
Kobieta zmienną jest, czyli Sinfonietta Cracovia wraz z Soyoung Yoon i Amelią Maszońską2017-07-29 09:04:28relacja z finałowego koncertu Sinfonietta Festival